Węgliki spiekane najczęściej są używane jako materiał narzędziowy, który następnie świetnie się sprawdza podczas cięcia różnego typu elementów. Jest to rozdrobniony stop metali, takich jak: wolfram, który to jest prasowany oraz wiązany z kobaltem.
Produkt ten powstaje z połączenia dwóch istotnych elementów. Podstawą jego wytworzenia jest węglik wolframu oraz spoiwo w postaci metalu takiego jak kobalt. Połączone razem zapewniają węglikowi spiekanemu niesamowitą twardość i wytrzymałość. Nie ulega on rozpadowi nawet pod wpływem użycia temperatury.
Zalety te powodują, że narzędzia powstałe z wykorzystaniem tego produktu posiadają o wiele dłuższą żywotność, niż narzędzia wykonane ze stali szybkotnącej. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm prowadzących skup węglika spiekanego.
W jaki sposób powstał węglik spiekany?
Postęp w rozwoju tego produktu zawdzięcza się Karlowi Schröterowi, który to odkrył, że proszek węglika wolframu odpowiednio zmieszany z żelazem, niklem czy kobaltem oraz sprasowany w formie wypraski może być spiekany z użyciem fazy ciekłej.
Dzięki temu procesowi powstaje produkt charakteryzujący się niską porowatością, bardzo wysoką twardością oraz znaczną wytrzymałością. Bazując na wynikach prac Schröterowa, węgliki zostały w 1923 roku opatentowane.
Zastosowanie węglików spiekanych w przemyśle
Dzięki swoim niesamowitym właściwościom produkt ten znalazł szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jest on wykorzystywany w przemyśle narzędziowym wydobywczym, samochodowym, chemicznym oraz w medycynie.
Węglik ma ogromną odporność na ścieranie, posiada dużą twardość i jest niezwykle wytrzymały na zginanie oraz odporny na pękanie i korozję.
Dzięki tym właściwością węgliki spiekane mogą być wykorzystywane do produkcji matryc, przyrządów oraz różnorodnych narzędzi, które są potrzebne do produkcji części samochodowych wśród których można wymienić: podwozie, silnik, układ napędowy czy przekładnie. Ponadto jest on wykorzystywany w lotnictwie.
Węglik spiekany cena oraz skup tego produktu
Obecnie na rynku wiele firm prowadzi skup węglika spiekanego oraz różnego rodzaju metali szlachetnych. Posiadają one bogate doświadczenie w prowadzeniu tego typu handlu. Z racji wielu właściwości oraz zastosowań skup węglików spiekanych odbywa się w różnych formach. Z reguły skupowany jest węglik spiekany w postaci: wierteł, frezów, noży tokarskich, pierścieni z węglika oraz ciągadła z spieków.
Ze względu na ciężar złomu transakcje są prowadzane na kilogramy. Węglik spiekany cena jest zróżnicowana. Z reguły stop z dwóch kilogramów spieków mieści się w kubku po kawie. Węglik w postaci spiekanej to produkt powszechnie pożądany na rynku.