Skip to content Skip to footer

Rodzaje czajników elektrycznych

Na sklepowych pólkach znaleźć można wiele rodzajów czajników elektrycznych, dlatego osoby chcące zakupić jeden z nich, często mają mętlik w głowie. Zdecydowanie się na konkretny model przy tak ogromnym wyborze jest nie lada wyzwaniem. Czajniki można podzielić według kilku kategorii.

Materiał obudowy

Czajniki elektryczne szklane, plastikowe, metalowe czy ceramiczne – z tych właśnie materiałów mogą być wykonane ich obudowy. Chyba najbardziej efektowne spośród nich są czajniki elektryczne szklane. Są całkiem przeźroczyste, a do tego znacznie łatwiej utrzymać je w czystości. Trzeba jednak pamiętać, że w czasie gotowania wody nagrzewają się do znacznych temperatur. Czajniki stalowe z kolei często są izolowane, przez co działają jak termos, utrzymując wodę w wysokiej temperaturze przez długi czas.

Pojemność

Najmniejsze czajniki szklane mają pojemność niecałych dwóch litrów, podczas gdy w największych mieści się prawie dwa i pół litra wody. Wybór wielkości czajnika powinien być uzależniony od tego, jak wile osób będzie z niego korzystało. Biorąc pod uwagę, że jedna szklanka ma około 250 ml, czajnik dla czteroosobowej rodziny powinien mieścić co najmniej litr wody. Zawsze warto wybrać model nieco większy, niż jest faktycznie potrzebny – na wypadek wizyty gości.

Rodzaj grzałki

W czajnikach obecnie produkowanych spotyka się dwa rodzaje grzałek. Grzałki spiralne są obecnie coraz rzadziej spotykane, ponieważ producenci czajników powoli od nich odchodzą. Ich wadą jest fakt, że bardzo szybko osiada na nich kamień, z tego względu, że całe są na widoku. Grzałki płaskie są zabudowane w dnie czajnika, przez co w ogóle się nie brudzą, a sam czajnik o wiele łatwiej utrzymać w czystości.

Grzałki spiralne wymagają nalewania do czajnika każdorazowo tyle wody, by grzałka była przykryta w całości. W przeciwnym razie może ona ulec spaleniu. W przypadku grzałek płaskich, ta minimalna ilość wody jest bardzo mała.

Moc czajnika

Im niższa moc urządzenia, tym dłużej będzie ono gotowało wodę. Nie jest to jednak aż tak dużym nieudogodnieniem, jeśli weźmie się pod uwagę, że to właśnie czajniki o niższej mocy zużywają mniej energii. W przypadku sporadycznego używania czajnika ta różnica może być niezauważalna, jednak intensywna eksploatacja może mieć realne przełożenie na wysokość rachunku za prąd.

Czajniki elektryczne szklane kupisz na cookstore.pl

Leave a comment