Wedle prawa, które od lat obowiązuje w naszym kraju, zabronione jest stosowanie klasycznej reklamy w celu promowania usług medycznych. Trzeba zatem wykazać się sporą wiedzą i orientować się, co dokładnie jest dozwolone, a czego w tej kwestii trzeba unikać. Marketing medyczny służy właśnie takim celom. Warto zatem nieco szczegółowiej zapoznać się z tym zagadnieniem.
Marketing dla branży medycznej – czym jest?
W każdej, nawet mniejszej miejscowości w Polsce, działa co najmniej kilka gabinetów lekarskich lub przychodni, a w większych miastach są to wręcz dziesiątki klinik, instytutów, szpitali. Pacjenci mają szeroki wybór, dlatego aby wybić się na tle konkurencji, trzeba podjąć jakieś działanie. Każda placówka w XXI. wieku powinna zadbać o odpowiednie wypromowanie się z wykorzystaniem nowoczesnych metod – tylko w ten sposób można przyciągnąć do siebie szerszą grupę odbiorców.
Marketing usług medycznych to dziś bez wątpienia niezwykle ważna sprawa. Czynności, które są wykonywane w jego zakresie, pozwalają na skuteczny wzrost zainteresowania pacjentów i zwiększenie chętnych do skorzystania z oferty danej placówki. Co ważne, trzeba do tematu podejść z odpowiednim zasobem wiedzy związanej nie tylko z reklamą i promocją, ale również z prawem, mediami, informatyką, projektowaniem stron www, tworzeniem zoptymalizowanych treści itp. Marketing dla branży medycznej to bowiem połączenie wielu dziedzin. Dobrym rozwiązaniem jest więc nawiązanie współpracy z firmą, która zajmie się wszystkimi działaniami nie tylko fachowo, ale również w zgodzie z ustawą o działalności leczniczej.
Czego oczekiwać?
Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie rynkowe, obecnie działa sporo firm, które proponują usługi związane właśnie z marketingiem medycznym. Pojawia się jednak pytanie, czego w zasadzie należy po takiej współpracy oczekiwać? Jakie dokładnie działania obejmować powinien profesjonalny marketing usług medycznych? Pracownicy agencji obmyślają dokładne strategie i przeprowadzają rozmaite czynności, które mają poprawić wizerunek danej placówki w sieci. Internet to dziś bowiem główna droga dotarcia do wszelkich usług. Marketing medyczny zajmuje się zatem stworzeniem profesjonalnej strony www i zarządzaniem nią, pozycjonowaniem witryny, wykreowaniem treści, kampaniami reklamowymi np. Google AdWords oraz prowadzeniem kont w social mediach, by zdobyć jak największe zasięgi i szerokie grono konsumentów, którzy będą zainteresowani oferowanymi usługami medycznymi.