Skip to content Skip to footer

Dubeltówka czy kniejówka? Czyli którą broń wybrać na początek

Historia myślistwa ciągnie się od wieków. Wiele razy modyfikowane prawo łowieckie wyróżnia kilka rodzajów polowań na zwierzynę. Nieodłącznym atrybutem myśliwego jest broń. Obecnie na rynku znajdziemy duży wybór broni palnej służącej polowaniom, a także używanej do sportów i rekreacji.

Broń na ptactwo i drobną zwierzynę

Dubeltówka to broń palna, śrutowa używana na drobną zwierzynę i podczas polowań na ptactwo. Charakteryzuje się dwoma lufami niegwintowanymi, w przeciwieństwie do kniejówki. Posiada dwie lufy umiejscowione równolegle lub jedna pod drugą oraz w ten sam sposób odpowiednio ułożone dwie komory nabojowe.

Dubeltówka jest większych rozmiarów niż kniejówka, dlatego określa się ją jako broń długa. Ta broń na ptactwo wymaga przeładowania po oddaniu dwóch strzałów. Jej zasięg rażenia określa się jako znaczny, dlatego używa się jej do polowań na ptactwo. Stosuje się ją także na średnią zwierzynę, gdyż z bliska potrafi dokonać silnych obrażeń. Dubeltówki można używać także w sporcie, jako narzędzie przy strzelaniu do rzutków.

Kniejówka – lżejsza i krótsza

Kniejówką określamy broń palną, która podobnie jak dubeltówka, posiada dwie lufy, z tym że jedna jest mniejszych rozmiarów i posiada gwint. Kniejówkę cechuje duża uniwersalność ponieważ można z nią polować zarówno na zwierzynę grubą jak i drobną. Jest ona drobniejsza i lżejsza od innych, dlatego często wykorzystuje się ją do polowań lub ćwiczeń w lesie i ciasnym terenie.

Krótsza i lżejsza od dubeltówki broń palna dwulufowa może być dobrym rozwiązaniem dla początkujących miłośników łowiectwa lub stażystów, przygotowujących się do egzaminu w kole łowieckim. Na początek, do ćwiczeń, warto zaopatrzyć się w kniejówkę używaną. Jest to rozsądne rozwiązanie dla tych, którzy nie znają się jeszcze dostatecznie dobrze na broni. Kniejówka używana pozwala na nauczenie się podstaw i nie obciąża, na początek tej drogi, naszego portfela.

Wybór broni

Po uzyskaniu pozwolenia na broń i pomyślnie ukończonym stażu łowieckim przychodzi czas na zakup broni. Myślistwo to piękna pasja, ale potrzeba dobrej jakości narzędzi, aby móc swobodnie się realizować. W celu zakupu broni możemy wpisać w wyszukiwarkę hasło: kniejówka sprzedam lub kniejówka używana.

Przy zakupie używanej dubeltówki lub tej drugiej, nieco lżejszej broni do lasu, możemy doradzić się znajomego myśliwego z koła. Często w kołach łowieckich starsi myśliwi odsprzedają młodszym swoją broń, która wciąż potrafi wiele zdziałać. Ogłoszenia typu kniejówka sprzedam lub sprzedam kniejówkę używaną dobrze jest zweryfikować pod względem stanu i jakości broni, także ze względu na bezpieczeństwo użytkowania.

Leave a comment