Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjny

Druk sublimacyjny to bardzo prosta metoda zadrukowywania materiałów, jednocześnie jest to bardzo trwała metoda, trudna do sprania. Dodatkowo drukowanie sublimacyjne nie jest drogie i odbywa się w bardzo szybkim czasie. Dlatego właśnie jest to bardzo popularny druk i coraz częściej wykonywany.

CO TO JEST SUBLIMACJA?

Druk sublimacyjny to bardzo prosta technika drukowania cyfrowego na powierzchnie polimerowe. Często wykorzystywana do reklam sublimacja druk ma jak najlepszej jakości. Z uwagi na czas, który jest bardzo krótki i na cenę bardzo często tego rodzaju druk wykorzystuje się na materiały promocyjne i reklamowe. Najbardziej popularny jest druk sublimacyjny na tkaninach. Koszulki tak zadrukowane są trwałe, odporne na spranie i na promienie UV.Same tusze stosowane do tego rodzaju druku, to barwniki, które najlepiej wiążą się z włóknami poliestrowymi. Tkaniny, na które nakłady więc sublimację mają bardzo dużą domieszkę włókien sztucznych. Tylko dzięki temu wszelkie grafiki i napisy, najbardziej trzymają się na tkaninach. Sam proces druku sublimacyjnego jest procesem chemicznym, polegającym na podgrzewaniu barwnika w termo prasie. W wyniku tego procesu barwniki wchłaniają się w tkaninę, w której otwierają się włókna, przyjmujące dany napis lub grafikę. W ten oto prosty i szybki i niezwykle tani sposób powstaje druk sublimacyjny na tkaninach.

SAME ZALETY

Sublimacja druk, który dzięki niej powstaje to forma drukowania, która ma same zalety. nadruki na tkaninach nie blakną, nie pękają i nie spierają się. Sam proces nie jest pracochłonny ani czasochłonny i nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych. W zasadzie wystarczy wymyślić grafikę lub napis reklamowy i oddać projekt do specjalnej drukarni. Powstałe nadruki na tkaninach to bardzo ładny i trwały efekt reklamowy.

JAKI SPRZĘT POTRZEBNY JEST DO DRUKOWANIA SUBLIMACYJNEGO?

Najlepsze drukarki do druku sublimacyjnego to drukarki typu atramentowego. Najbardziej do tej techniki druku nadają się drukarki, które w samym procesie drukowania nie wykorzystują wysokiej temperatury. Do drukarek dołączone jest specjalne oprogramowanie, dzięki któremu można odpowiednio korygować barwy i najlepiej dopasować dany wzór do potrzebnych i rzeczywistych barw. Oprogramowanie także automatycznie odwraca obraz, ponieważ nadruk na koszulce to lustrzane odbicie matrycy.

Leave a comment