Skip to content Skip to footer

Okładzina ścienna PCV – trwałe i stylowe wykończenie

Ściany to ważny element każdego wnętrza. Pełnią nie tylko rolę funkcjonalną, ale także wpływają na estetykę mieszkania. Warto zadbać, by prezentowały się schludnie i dodawały pomieszczeniu klasy, pamiętając, że farba to nie jedyny dostępny na rynku materiał wykończeniowy. Jak inaczej wykończyć ściany w kuchni, łazience albo w salonie? Ciekawą propozycją mogą być okładziny ścienne. Czym są, gdzie je stosować i jakie mają zalety?

Czym jest okładzina ścienna PCV?

Okładziny wewnętrzne z PCV to coraz chętniej stosowany materiał wykończeniowy. Dostępne w gotowych do montażu blokach w różnych rozmiarach są bardzo praktyczne i łatwe w nakładaniu. Dostępne w sklepach bloki w całości wykonane są z plastiku, mają różą kolorystykę oraz wykończenie. Mogą być gładkie, jednokolorowe albo naśladować takie materiały jak beton, cegła czy drewno. Są niedrogie, a wytrzymałe i odporne na działanie czasu. W swojej ofercie ma je coraz więcej sklepów budowlanych.

Okładziny ścienne – jakie są ich zalety?

Okładziny wewnętrzne mają wiele atutów. Przede wszystkim są bardzo trwałe. PCV jest wodoodporne, świetnie znosi różne temperatury, ma wysoką odporność na urazy mechaniczne. Pokryta płytami PCV ściana jest doskonale zabezpieczona przed zabrudzeniem – ewentualne plamy z łatwością usunąć można wilgotną ściereczką, w żaden sposób nie wpływają tym na estetykę wykończenia. Przy wysokiej jakości okładzina ścienna jest bardzo tania. Dodatkowo to inwestycja na lata – płyty nie zniszczą się, a ich ewentualna wymiana jest powodowana raczej zmianą gustu niż uszkodzeniem materiału.
Jakie inne zalety? To także duża dostępność wzorów i kolorów i możliwość zaprojektowania ściany w dowolnym stylu. Płyty mogą naśladować modne bloki betonowe, udawać drewniane belki albo być pokryte romantycznym kwiatowymi wzorami. Możliwości są właściwie nieograniczone.

Gdzie stosować okładziny ścienne PCV?

Okładzina ścienna PCV ze względu na swoją uniwersalną estetyką oraz dużą wytrzymałość może być montowana właściwie w każdym pomieszczeniu. Doskonale sprawdzi się w salonie czy w sypialni, ale także w pokoju dziecięcym – odporna na zabrudzenia długo zachowa świeżość i ładny wygląd.
Okładziny wewnętrzne mogą być montowane w kuchniach i łazienkach. Są odporne na działanie wilgoci i łatwe w czyszczeniu, sprawdzają się równie dobrze co kafle, a są znacznie tańsze. Warto pamiętać, że okładzina, podobnie jak płytki, może być montowana tylko na fragmencie ściany najbardziej narażonym na uszkodzenie. Dostępna w ciekawych, modnych wzorach sprawi, że pomieszczenie nabierze charakteru i zyska na estetyce.