Skip to content Skip to footer

Domy kanadyjskie

Najbardziej popularne w Polsce gotowe domy bez działki to z pewnością kanadyjczyki. Technologia szkieletowa, wbrew obiegowym opiniom, zapewnia nie mniejszą niż w przypadku tradycyjnych metod budowlanych trwałość, tłumienie akustyczne i termoizolację.

Konstrukcja kanadyjczyka

Domy kanadyjskie to typowe gotowe domy bez działki, sprzedawane jako zestaw gotowych elementów do złożenia na budowie. Wymagają jednak oczywiście fundamentu albo w postaci płyty (najczęściej), albo na ścianach fundamentowych. Jest to jedyny etap budowy, który wygląda podobnie jak przy budowie konwencjonalnej.

Szkielet domu kanadyjskiego składa się z drewnianych pionowych słupków ułożonych w równej (30,40 lub 60 cm) odległości od siebie. Rozstaw słupków jest tak dobrany, żeby można było z łatwością obić dom płytami OSB, które wiążą i usztywniają konstrukcję. Ściany wspierają strop wykonany z drewnianych belek i pokryty płytami OSB oraz, jeśli takie jest życzenie klienta – deskowaniem.

Zalety domów kanadyjskich

Do niewątpliwych zalet budownictwa szkieletowego należy szybkość budowy. Od rozpoczęcia budowy do oddania kluczy inwestorowi upływa najczęściej około 3 miesięcy. Poza tym kanadyjczyki można stawiać niezależnie od pogody – nie szkodzi procesowi budowlanemu ani mróz, ani upały. Jedyny element, którego budowa uzależniona jest od warunków atmosferycznych to fundament.

Domy szkieletowe są ponadto energooszczędne i ekologiczne zarówno z powodu zmniejszonego zużycia energii, jak i samego materiału. Okazuje się, że drzewo rosnąc absorbuje więcej CO2 niż później zużywa się do jego obróbki.

Za technologią kanadyjską przemawia też cena – koszty poniesione przez inwestora są zawsze niższe niż w przypadku technologii tradycyjnej.

Cena kanadyjczyka

Cena za Warto wiedzieć, że cena podawana za 1 m2 domu nie jest m2 zależna jest od producenta, mieści się jednak w pewnych widełkach. Ważną kwestią jest, że podobnie jak w przypadku technologii konwencjonalnych, dla gotowych domów bez działki budowanych jako szkieletowe, obowiązuje zasada, że cena za 1 m2 jest zmienna. Cena dla metrażu mniejszego niż 100-140 m2 jest wyższa za 1 m2 o około 300 zł, natomiast dla metrażu większego, o około 100 zł niższa.

Wynika to z faktu, że w każdym domu są elementy stałe, które trzeba wykonać, a które nie zależą bezpośrednio z jego wielkości. Mowa tu o kominach, kuchniach czy łazienkach, których koszt jest wysoki i niezależny od metrażu domu. W domach dużych o tej samej ilości łazienek czy kominków, koszt elementów stałych będzie rozkładał się na większą liczbę m2, dając tym samym mniejszą cenę za 1 m2.
Standardowa cena kanadyjczyka o wielkości 150 m2 w stanie surowym zamkniętym mieści się w widełkach od 950 do 1400 zł za 1 m2, a w stanie „pod klucz”, od 1900 do 3000 zł za 1 m2.

Leave a comment