Alkomaty są używane zarówno przez policjantów sprawdzających trzeźwość kierowców, jak i inspektorów BHP w zakładach pracy. To urządzenia bez których nie może również obyć się wielu kierowców, którzy chcą mieć pewność, że „za kółko” wsiadają trzeźwi. Jest wiele rodzajów alkomatów zarówno klasyczne z ustnikiem, jak i bezdotykowe. Które z nich są najlepsze i na jakie warto się zdecydować?
Alkomaty Gdańsk – tradycyjne modele zalety i wady
Alkomaty z ustnikiem dają możliwość dokładnego pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. W ten sposób nie tylko wiadomo czy osoba poddawana badaniu jest pod wpływem alkoholu, ale można określić dokładne jego stężenie. Pewnym minusem tej metody jest konieczność dokupowania wymiennych ustników.
Alkomaty bezustnikowe – Alcoblow instrukcja obsługi
Do alkomatów bezustnikowych stosowanych również przez profesjonalistów należy Alcoblow. Można go używać zarówno w trybie aktywnym, jak i pasywnym. Alcoblow instrukcja obsługi wskazuje, że pomiar dokonywany jest poprzez wydmuchiwanie powietrza na odległość. Po 5 sekundach diody świetlne wskazują na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu lub jej brak. Nie ma tu dokładnego pomiaru w promilach, a jedynie określony sygnał świetlny wskazujący na szacunkowy przedział obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Zielona dioda oznacza przedział od 0-0,04 mg/l, żółta oznacza przedział od 0,05-0,09 mg/l, a czerwona wskazuje na zawartość alkoholu powyżej 0,1 mg/l. Jeśli pomiar wskazuje, że rzeczywiście dana osoba jest pod wpływem alkoholu, kierowana jest na dokładny pomiar przy użyciu tradycyjnego alkomatu.
Alcolook – alkomat bezustnikowy do użytku prywatnego i służbowego
Alcolook podobnie, jak Alcoblow należy do kategorii alkomatów bezustnikowych. Zwiększa to sterylność używania tego urządzenia. Podobnie, jak w przypadku Alcoblow pozwala na pomiar w trybie aktywnym bądź pasywnym. W drugim przypadku stosowaniu jest zarówno wtedy, kiedy dana osoba odmawia pomiaru, jak i w przypadku osób nieprzytomnych. Tu jest jego przewaga nad tradycyjnym alkomatem. Ponadto w przypadku Alcolook mamy również pomiar w promilach, wyświetlany na ekranie LCD.
Alkomaty Gdańsk – Alkolook czy Alcoblow?
Wybór spośród tych dwóch alkomatów zależny jest od tego czy chce się od razu uzyskać szacunkowy wynik w promilach czy jedynie informacje o tym czy dana osoba jest pod wpływem alkoholu. Obydwa alkomaty to tzw. urządzenia przesiewowe, które nie mogą być używane w samochodzie, podłączone do zapłonu. Niemniej jednak nadają się zarówno na użytek prywatny, jak i służbowy. Są bardzo wytrzymałe, Alkolook posiada pamięć pomiarów do 50, a Alcoblow umożliwia dokonywanie ponad 5000 pomiarów na jednej baterii.