Skip to content Skip to footer

Zarządzanie produkcją

Początkujący biznesmeni aspirujący do miana poważnych ludzi biznesu i interesujący się wszelkimi teoriami prowadzenia sprawnego przedsiębiorstwa na pewno zetknęli się już z takim określeniem, jak systemy zarzadzające ERP. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak fonetyczny zapis głośnego beknięcia, jednak w rzeczywistości jest to skrót od poważnie brzmiącego terminu.

Termin ten to Enterprise Resource Planning, czyli w języku polskim – planowanie zasobów przesiębiorstwa. Nazwa ta dotyczy nie tyle dziedziny nauki o ekonomii, co konkretnych rozwiązań informatycznych, swego rodzaju systemów usprawniających zarzadzanie.

ERP powinny przede wszystkim zawierać odpowiednią bazę danych, a także należyte moduły, dzięki którym będzie można nadzorować stan magazynu, poziom sprzedaży, przeglądać informacje dotyczące kadr i płac. Wszystko po to, żeby łatwiej było określić zarówno aktualną sytuację firmy, jak i plany co do jej późniejszego rozwoju.

Jest to o tyle ważne, że aby plan rozwojowy miał rację bytu, musi opierać się na jak najdokładniejszych informacjach. Zbieranie tych nie może być utrudnione, ani wymagać wielu godzin. Systemy ERP pomagają natomiast zebrać wszelkie dane w jednym miejscu.