Skip to content Skip to footer

Zamykanie naczynek za pomocą lasera- przed i po zabiegu

Rozszerzone naczynia włosowate, które nieestetycznie prześwitują przez skórę, tworząc na przykład rumień na twarzy, są nazywane niekiedy pajączkami. Panie próbują je zamaskować makijażem, niestety z różnym skutkiem. Ponadto stosują kremy do cery naczynkowej, lecz to nie zlikwiduje sedna problemu. Najlepiej z taką dolegliwością udać się na zabieg zamykania naczynek, na przykład za pomocą lasera.

Pierwsza wizyta w gabinecie

Laserowe zamykanie naczynek nie jest zbyt inwazyjnym zabiegiem, jednakże mimo wszystko przed przystąpieniem do działania, lekarz specjalista musi obejrzeć skórę, by sprawdzić czy problem jest zaawansowany. Wtedy można dobrać ustawienia aparatury, którą będzie wykonywany zabieg.

Zamykanie naczynek za pomocą lasera polega na działaniu wgłąb naczynia wiązką światła, wskutek czego naczynko obumiera. Nie jest to bardzo bolesne, jednakże poszczególni pacjenci mogą odczuwać dyskomfort. Lekarz musi także sprawdzić, czy nie ma jakichś przeciwwskazań do zabiegu.

Kiedy nie można wykonać laserowego zamykania naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek nie może być czasowo wykonane w przypadku terapii retinoidami, a także jeżeli pacjent przyjmuje zioła czy leki, które są fotouczulające. Także stany zapalne skóry czy opalenizna czasowo nie pozwalają wykonać laserowego zamykania naczynek.

Są również choroby, które są stałym przeciwwskazaniem, a zaliczyć do nich można epilepsję, cukrzycę, choroby tkanki łącznej, ogólne obniżenie odporności czy nowotwory. Jeżeli pacjentka jest w ciąży, należy oczywiście zaczekać do porodu i zakończenia okresu połogu, zaś dopiero później zgłosić się do lekarza wykonującego laserowe zamykanie naczynek.

Po zabiegu

Bezpośrednio może się pojawić delikatny rumień, obrzęk czy strupki, ale zależy to od indywidualnej reakcji na laser. W czasie około miesiąca po zabiegu istnieje bezwzględny zakaz wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych oraz solarium. Później, także dla bezpieczeństwa skóry, należy również używać wysokich filtrów.

Rekomendowane jest stosowanie dobrych kremów dla cery naczynkowej, które ją wzmocnią i ochronią. Na początku po zabiegu warto zrezygnować z gorącej kąpieli, która sprzyja rozszerzaniu naczynek, a także z sauny i podobnych rozrywek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Leave a comment