Skip to content Skip to footer

Co wpływa na bezpieczeństwo przyczepy?

Przyczepka, czy też duża przyczepa, potrafią często być bardzo przydatne. Jednocześnie, mogą być również niebezpieczne. Jeśli nie zadba się o prawidłowe, kompletne oświetlenie przyczepki, nie można czuć się bezpiecznie na drodze. Oświetlenie to jednak nie wszystko, co jest istotne w kwestii bezpieczeństwa.

Lampa dostosowana do przyczepy

Warto w tym miejscu zauważyć, że to nie właściciel przyczepy decyduje o oświetleniu przyczepki, gdyż polskie prawo nakłada na niego konkretne obowiązki. Rzecz w tym, ze przepisy jasno określają, jakie typy lamp są wymagane.

Istotne jest z pewnością również to, że w przypadku małej przyczepki przepisy są nieco inne niż w przypadku przyczepy o znacznie większych rozmiarach. Chodzi tu przede wszystkim o to, iż w przypadku tej drugiej, większej przyczepy, lamp musi być zwyczajnie więcej.

Zapewnienie kompletnego oświetlenia przyczepki jest możliwe przy użyciu samych tylko świateł odblaskowych oraz pozycyjnych. O ile dobrze się je rozlokuje z przodu i z tyłu, przyczepka jest dobrze widoczna. Duża przyczepa jednak, aby była widoczna także w ciemności, musi posiadać również obrysy.

Wysoka jakość oświetlenia przyczepki

Oczywiście, nie tylko liczba i rodzaj lamp są ważne. Jeśli bowiem lampy nie są wysokiej jakości, nie będą w stanie zapewnić poczucia bezpieczeństwa. Rzecz w tym, że niektóre lampy mają skłonność do ciągłego przepalania. Jeśli an drodze dojdzie do przepalenia lampy pojawia się nie lada problem.

Lepiej więc zadbać o jakość oświetlenia przyczepki i od razu kupić lampy wysokiej jakości. Rzecz jasna, nigdy nie można mieć całkowitej pewności co do tego, że lampa się nie przepali. Jednakże, lampy produkowane przez specjalistyczne firmy zwykle działają o wiele dłużej i po prostu są bardziej niezawodne.

Co jeszcze jest ważne?

Wydaje się, że oświetlenie przyczepki to główny czynnik decydujący o bezpieczeństwie kierowcy samochodu z przyczepą, jak również pozostałych kierowców, którzy go wymijają. Jednakże, nie oznacza to, że instalując odpowiednie oświetlenie można już nie myśleć o niczym więcej.

Z pewnością, nie może zostać uznana za bezpieczną przyczepa, która nie jest stabilna. Stąd tez należy wybrać przyczepę, która jest odpowiednio wyważona i solidnie zmontowana. Dla stabilności przyczepy ma też znaczenie to, w jaki sposób została ona połączona z samochodem. Warto też zauważyć, ze niezbyt solidne łączenie grozi odłączeniem przyczepy i wypadkiem na drodze.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Unitrailer