Skip to content Skip to footer

Jak włączyć buraka do codziennej diety?

Burak to niezwykle łatwo dostępne i tanie warzywo. Mimo iż jest smacznym źródłem bardzo wielu witamin i minerałów, często zapominamy o nim w codziennej diecie. Buraki zapobiegają między innymi anemii i nadciśnieniu. Jak włączyć je do diety? Oto kilka pomysłów.

Pomyśl zawczasu

Podczas gdy pieczesz w piekarniku mięso, warzywa czy ciasto, wrzuć na jego dno kilka dobrze wyszorowanych, zawiniętych w folię buraków. Z takich upieczonych bulw przygotuj kotlety z dodatkiem kaszy jaglanej albo dodaj je do hummusu.

Możesz też przygotować gęstą zupę-krem. Upieczone buraki pokrój i z dodatkiem czosnku, imbiru i chili zalej wodą. Gotuj przez kilka minut, dopraw solą, mlekiem kokosowym i sokiem z limonki. Podawaj z płatkami migdałów.

Upieczone buraki można też zamrażać. Pokrój je na kawałki i zamknij w szczelnym woreczku albo zmiksuj i zamroź w formie puree.

Uzupełniaj płyny

Dobroczynnego buraka można przyjmować też w formie płynnej. Kup zapas soku buraczanego i koncentrat barszczu czerwonego. Sok pij solo albo dodawaj do owocowo-warzywnych koktajli. Taki koktajl wypity na śniadanie to witaminowa bomba, która doda nam energii na cały dzień.

Warto też zawsze mieć w spiżarni dobrej jakości koncentrat barszczu czerwonego. Przygotujemy z niego zdrowy czysty wywar do popicia na przykład pasztecików z grzybami albo dodając kilka składników, wyczarujemy pożywny i sycący barszcz ukraiński. Wykorzystanie koncentratu barszczu bardzo skraca czas przygotowania tej popularnej zupy, którą warto jeść jak najczęściej.

Upiecz ciasto


Burak to także idealny dodatek do… ciasta. To nie żart! Jego słodki smak idealnie komponuje się w deserowych wypiekach.
Najlepiej to zdrowe warzywo sprawdzi się w cieście czekoladowym. Jego struktura nada wypiekowi cudownej wilgoci. Buraczano-czekoladowe ciasto sprawdzi się solo, w formie tortu lub muffinek.

Dodatek tej bulwy do ciasta powoduje także znaczne obniżenie wartości kalorycznej takiego wypieku, ogranicza dodatek cukru i tłuszczu. Dzięki temu możemy zajadać się bez wyrzutów sumienia. Smak buraka nie jest wyczuwalny w cieście, a zachwyt gości murowany!

Koncentrat barszczu czerwonego kupisz na sklep.vitapol.pl