Skip to content Skip to footer

Wiaty przystankowe

W zależności od miejsca postawienia wiata przystankowa może być bardzo nowoczesna lub też starodawna. Często inwestorzy decydują się na dopasowanie jej wyglądu do okolicy, dzięki czemu jest ona spójna, a wiata przystankowa nie odstaje stylowo.

Formalności

Aby postawić wiaty przystankowe inwestor musi uzyskać dwadzieścia cztery pozwolenia, których otrzymanie zajmie minium pół roku, a średnio około półtora. Niestety jest to o tyle kłopotliwe, że bez wszelkich zgód postawienie wiaty jest zwyczajnie nielegalne – i generalnie niemożliwe. Po przejściu przed dłużące się formalności można rozpocząć budowę.

Budowa konstrukcji wiaty autobusowej trwa jedynie dwa dnia, a podłączenie jej do prądu około trzy. Przy tak długim oczekiwaniu na ostateczne pozwolenie jest to śmiesznie mało czasu. PO zakończeniu robót pracownicy inwestora doprowadzają otoczenie przystanku do stanu używalności i przeprowadzają geodezyjne badania gęstości gruntu, po czym następuje odbiór wiaty i już jest możliwe jej użytkowanie.

Rodzaje wiat

Na rynku istnieje kilka znaczących firm zajmujących się konstrukcjami wiat pod indywidualne zamówienia inwestorów. Są one zwykle modułowe, jednostronne i zadaszone, ale każda z nich może wyglądać inaczej tworząc zupełnie inną całość. Czasami przystanki są robione odrobinę większe, a to w przypadku, gdy zatrzymują się na nich większe ilości linii autobusów miejskich.

Wiaty przystankowe mogą wyglądać jak małe dzieła sztuki, a dopasowanie ich do okolicy to już prawdziwe wyzwanie. Podczas projektowania wiaty autobusowej trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów – zarówno wizualnych jak i związanych z bezpieczeństwem osób korzystających z osłony wiaty.

Rola wiat autobusowych

Wiata przystankowa to miejsca pozwalające pasażerom schronić się przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Jest to również po prostu i przede wszystkim miejsce oczekiwania na przystanek, gdzie można znaleźć ławki lub krzesełka w zależności od projektu. W niektórych miastach spotkały się z entuzjazmem krzesełka, które w czasie zimy się grzeją zapewniając pasażerom dodatkowy komfort i ciepło tak potrzebne podczas niektórych zimnych dni.

Wiaty autobusowe są również miejscem, w którym umieszczane są różnego rodzaju reklamy, na które oczywiście wcześniej inwestor otrzymał zgodę. Warto dbać o to, żeby wiaty pozostawały w dobrym stanie, ponieważ spędzamy w nich trochę czasu.

Leave a comment