Skip to content Skip to footer

Skok w tandemie – pomysł na prezent

Skoki w tandemie biją ostatnimi czasy rekordy popularności. Wiele osób decyduje się na tego rodzaju przeżycia. To również dość ciekawa opcja sprawienia prezentu urodzinowego komuś, kto nie boi się ekstremalnych wrażeń.

Co to jest skok w tandemie?

Mianem skoków w tandemie określa się po prostu skok ze spadochronem w wykonaniu dwóch osób. Zazwyczaj jedna z nich to pilot o dużym doświadczeniu, natomiast pasażer może być amatorem, który nie ma w zasadzie żadnej wiedzy ani umiejętności w tej dziedzinie. Wcześniej musi przejść niewielkie przeszkolenie, nie trwające więcej niż kilka minut. Zostaje wówczas powiadomiony również o możliwych konsekwencjach odnośnie zdrowia i życia.

Skoki w tandemie to niebywała przygoda – głównie z uwagi na fakt, że odbywają się z wysokości wynoszącej kilka tysięcy metrów (większość uczestników decyduje się na opcję 4000 m). Lot w powietrzu z prędkością sięgającą aż 200 km/h trwa do momentu otwarcia spadochronu, czyli przez 60 sekund. Dalsza część skoku w tandemie to kolejne 7-8 minut. Należy też dodać, że lądowanie wykonywane jest tak, by nie dochodziło do żadnych kontuzji.

Czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia uczestnictwa?

Skoki w tandemie mają tę zaletę, że może w nich brać udział zarówno osoba niepełnoletnia, jak i ta w podeszłym wieku. Oczywiście nie jest tak, ze każdy człowiek ma szansę na taką przygodę. Aerokluby wprowadzają pewne niewielkie opcje ograniczeń. Pierwsze z nich dotyczą tego, w jakim stanie psychofizycznym znajduje się kandydat. Nie może bowiem być to osoba, u której zdiagnozowano urazy kręgosłupa, astmę, wady serca, nadciśnienie tętnicze, padaczkę czy wrodzoną łamliwość kości.

Druga sprawa to warunki fizyczne. Dużym przeciwwskazaniem jest niski wzrost oraz duża waga. Osoby z otyłością, o masie ciała powyżej 100 kg nie są z reguły dopuszczane do skoków w tandemie. Podobnie jest z ludźmi mierzącymi mniej niż 120 cm. Warto też, by osoby o słabych nerwach, przeżywające silne lęki, dobrze przemyślały swe uczestnictwo w takim przedsięwzięciu.

Organizacja i koszt skoków w tandemie

Osoba, która marzy o wykonaniu skoku w tandemie lub chce sprawić podobną niespodziankę komuś innemu, ma w dzisiejszych czasach ogromne możliwości. Dostęp do klubów, które organizują podobne atrakcje jest naprawdę spory – można je znaleźć w niemal każdym większym, polskim mieście.

Aby zapoznać się z ofertą, wystarczy zajrzeć na odpowiednie strony internetowe. Tam też można w szybki sposób dokonać zakupu. Usługi takie to z reguły koszty rzędu 500-1000 zł. Cena zależna jest nie tylko od lokalizacji, ale również od wybranej wysokości skoku. Do całości często dokupić można dodatkowo zapis wideo.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Leave a comment