Skip to content Skip to footer

W rytmie fit, czyli suszone warzywa

Dzisiaj w modzie jest wszystko, co jest fit. I chodź może czasem brzmieć to dziwnie i nieraz podśmiewamy się nawet z tego określenia, to jednak warto zadbać o swoje zdrowie. Aktywność fizyczna, ograniczenie fast foodów, słodyczy i tłuszczu oraz regularne spożycie owoców i warzyw nie tylko uchroni nas przed chorobami, lecz też poprawi samopoczucie.

Suszone warzywa – idealne na zimę!

Lecz właśnie …. warzywa. Skąd mamy je brać w okresie zimy, jesieni czy wczesnej wiosny? To są okresy, w których niestety świeżych warzyw brakuje, a to właśnie one są najbardziej rekomendowane dla zdrowia. Efekty takiego niedobowy warzyw są dla nas nieprzyjemne i bardzo różnorodne.

Panie na pewno zauważyły u siebie w tym okresie zwiększone wypadanie włosów, wzrost łamliwości paznokci, liczne kurcze mięśni, problemy z cerą. Czasem pojawiają się problemy z trawieniem, nieprzemijające zmęczenie itp. Za wiele takich dolegliwości odpowiada właśnie brak pierwiastków oraz makro – i mikroelementów zawartych w warzywach.

Zalety suszonych warzyw!

Tradycyjne przetwory, konserwy, marynaty i inne sposoby przetwarzania warzyw niestety nie są najlepsze. I w tym momencie warto wspomnieć o zaletach suszonych warzyw. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z faktu, że suszenie powoduje jedynie ucieczkę wody z warzywa. Woda zaś jest świetnym środowiskiem dla bakterii. W efekcie chronimy warzywa przed ich niszczycielskim działaniem.

To jednak nie wszystkie zalety suszonych warzyw. Otóż dostarczają one wiele błonnika, składników mineralnych oraz cukrów. W skrócie można zatem powiedzieć, że łyżeczka suszonych pomidorów zawiera tyle potasu, ile trzy duże pomidory. Co więcej suszenie znakomicie zachowuje zapach i aromat warzyw. Suszenie odpowiada także za obniżenie szkodliwych dla organizmu azotynów.

Suszone warzywa – jakie znajdziemy i jak spożywać?

Należy również podkreślić, że rodzajów suszonych warzyw jest dzisiaj w sprzedaży naprawdę wiele. Klasycznie bowiem kojarzymy suszone pomidory i różne mieszanki. To jednak naprawdę nikła część dzisiejszej oferty. Suszona marchew, papryka, cebula czy por? Bez problemu kupimy te i wiele innych.

A co w zasadzie możemy zrobić z takimi suszonymi warzywami? Tu pomysłów jest naprawdę bez liku. Przede wszystkim bowiem możemy używać ich podobnie jak przypraw – pozwala nam na o świetnie zachowany aromat. Mogą także być wzbogaceniem przeróżnych sosów, ryb, mięs, sałatek itp.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Ogrodnik S.A.