Skip to content Skip to footer

Plusy zastosowania blachy trapezowej

Podczas budowy własnego domu czeka nas wiele dylematów, które będziemy musieli rozwiązać. Wiele z nich dotyczy kwestii wyboru konkretnych materiałów, ponieważ okazuje się, że w wielu przypadkach mamy co najmniej kilka możliwości do wyboru. Nie inaczej jest z materiałem do pokrycia dachu. Kiedy blacha trapezowa jest najlepszym wyborem?

Duża trwałość

Niewątpliwie na plus należy policzyć, że blacha trapezowa jest materiałem niezwykle wytrzymałym. Szczególnie jeśli postanowimy przeznaczyć na nią odrobinę więcej pieniędzy z budżetu na budowę, możemy być pewni, że wytrzyma ona długie lata. Kolejna zaleta to niewątpliwie fakt jej wagi. Blachę można zamontować nawet na dachach, które nie są w stanie udźwignąć większego ciężaru.

Jest tak również ze względu na to, że blacha tego rodzaju już sama w sobie będąc lekką – nie nasiąka wodą. Oznacza to, że w przypadku obfitych opadów atmosferycznych, nie trzeba się martwić, iż materiał, który jest zamontowanych na dachu nabierze wagi i będzie w ten sposób zagrażał swoim ciężarem stabilności całej konstrukcji – a więc i bezpieczeństwu wszystkich domowników.

Korzystna cena

Dodatkowo, jeśli chodzi o koszty blachy trapezowej to są one niższe niż ma to miejsce w przypadku wielu innych rodzajów materiałów. Opłacalność jej zastosowania nie sprowadza się jednak wyłącznie do ceny zakupowanego towaru, lecz także do tego, że takową blachę można w bardzo łatwy i szybki sposób zamontować, zatem oszczędza się pieniądze także na robociźnie.

Pewnego rodzaju plusem blachy trapezowej są jest walory praktyczne. Stosowanie owego materiał ten charakteryzuje się generowaniem względnie niewielkiej ilości odpadów. Ponadto wymaga ona mniejszej ilości łat, w związku z czym także o wiele mniej potrzeba będzie wkrętów i gwoździ (co oznacza wszakże też, że sama blacha będzie mieć mniej otworów).

Podsumowanie

Blacha trapezowa wypada jako bardzo korzystny wybór, jeśli zestawimy jej cechy z tymi, które są charakterystyczne dla jednego z jej największych – blachodachówki. Osoby, które kierują się wyborem praktyczniejszego i lepszego rozwiązania zawsze wybierają blachę trapezową. Argumenty zwolenników blachodachówki są jedynie argumentami odnoszącymi się do walorów estetycznych.

Z tego powodu, jeśli naszym priorytetem są niebywałe korzyści praktyczne, a przy okazji zależy nam na oszczędzeniu odrobiny pieniędzy z budżetu przeznaczonego na budowę, to blacha trapezowa będzie z pewnością najlepszym wyborem.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal