Najbardziej popularnym źródłem ciepła w polskich domach jest węgiel kamienny. Rzadziej wykorzystuje się węgiel drzewny, który swoje zastosowanie znajduje głównie podczas grillowania.
Jak wydobywa się węgiel
Węgiel kamienny wydobywany jest głęboko pod ziemią w kopalniach. Istnieją dwie metody jego wydobycia: odkrywkowa i głębinowa. Metoda odkrywkowa polega na odkrywaniu kolejnych warstw surowca i w przeciwieństwie do metody głębinowej, prace odbywają się na powierzchni ziemi. Metoda głębinowa, która dominuje w Europie, Azji oraz Afryce. Za jej pomocą wydobywa się trzy czwarte węgla na świecie w skali roku. Górnictwo głębinowe polega na budowie podziemnych korytarzy. Dzięki temu węgiel można wydobywać nawet kilometr pod ziemią, jednak należy wiedzieć również, że jest to bardzo niebezpieczna metoda, gdyż co roku dochodzi do wybuchów metanu, w których giną górnicy.
Sprzedaż węgla
Sprzedaż węgla odbywa się głównie w hurtowniach lub u prywatnych przedsiębiorców. Każda hurtownia węgla dyktuje swoje ceny. Najniższe są w okresie letnim, gdy zapotrzebowanie na opał nie jest tak duże. Natomiast w okresie jesiennym i zimowym ceny potrafią mocno skoczyć w górę, dlatego warto zaopatrzyć się w węgiel wcześniej i zapłacić mniej. Każda hurtownia węgla posiada w swojej ofercie kilka rodzajów opału.
Najpopularniejsze z nich to miał, ekogroszek oraz brykiet. Wszystkie charakteryzują się inną kalorycznością oraz długością spalania. Skład węgla odbywa się w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach, które są suche i pozbawione wilgoci. Opał można również przechowywać na zewnątrz pod warunkiem, że jest odpowiednio zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Składy węgla można znaleźć w całej Polsce, gdyż węgiel kamienny jest głównym źródłem ciepła w polskich domach. Wraz z rosnącą ilością budowanych domów wzrasta również zapotrzebowanie węgiel.
Skład węgla
Wszystkie składy węgla posiadają w swojej ofercie od kilku do kilkunastu rodzajów opału. Wszystko ze względu na to, że są one modyfikowane. Można w nich znaleźć ekogroszek, który ma kaloryczność do 25 MJ/kg jak również taki, którego kaloryczność będzie sięgała blisko 30 MJ/kg. Ceny w takich przypadkach mogą się nawet mocno różnić. Warto przed zakupem, któregokolwiek rodzaju zorientować się jakie ceny mają również inni dostawcy.