Skip to content Skip to footer

Nowoczesne oświetlenie ogrodu

Krótko ostrzyżony trawnik, otoczony równym rządkiem tui szmaragdowych, gdzieniegdzie wysepka z kompozycją kwiatową – obraz znajomy? To polskie współczesne ogrody. Bez polotu, mało oryginalne a czasem wręcz brzydkie, zupełnie nie zdobią naszych domów. Wieczorem wśród zieleni pojawiają się pojedyncze światełka, źródłem których są wątpliwej jakości latarenki solarne zakupione w markecie za kilka złotych.

A przecież tak niewiele trzeba, żeby nasz ogród stał się obiektem naszej dumy i radości.

Powrót do przeszłości

To nie eksperyment naukowy, to potrzeba powrotu do korzeni. Polskie pałace magnackie zawsze otoczone były wielohektarowymi parkami. Podobnie jak cudowne dworki szlacheckie. Czy były to barokowe ogrody w stylu francuskim czy z pozoru nieuporządkowane romantyczne ogrody angielskie zawsze jednakowo stanowiły one przedłużenie domu. Wśród przyrody ożywionej ozdobionej małą architekturą toczyło się życie dworu czy pałacu we wszystkich ciepłych miesiącach roku.Nie każdy ma możliwość urządzenia sobie wielkiego parku wokół posiadłości, ale każdy może zamontować na swojej posesji nowoczesne oświetlenie zewnętrzne.

Pięknie i bezpiecznie

Wkomponowane w wystrój terenu wokół domu lampy ogrodowe wysokie są wciąż niedoceniane i rzadko spotykane w polskim krajobrazie. Tymczasem są nie tylko ozdobą ogrodu oraz elementem zwiększającym jego funkcjonalność ale także sprzyjają poprawie poczucia bezpieczeństwa domowników. Lampy ogrodowe nowoczesne w swojej konstrukcji mogą być również takie w formie zewnętrznej, jednak na rynku dostępna jest szeroka oferta obejmująca lampy ogrodowe wysokie stylizowane na stare – w stylu retro albo na konkretny styl w sztuce, na przykład na zawierającą niezwykle ozdobne motywy roślinne secesję.

Decyzja o zakupie

Pomysł na nowoczesne oświetlenie zewnętrzne warto skonsultować ze specjalistami – projektantami ogrodów, producentami albo sprzedawcami sprzętu. Od warunków jakimi cechuje się działka zależeć będzie ilość i wielkość latarń.Warto przemyśleć kwestię materiału. W większości przypadków lampy ogrodowe nowoczesne produkowane są z materiałów lekkich i tanich – plastiku oraz aluminium lub jego stopów. Latarnie ogrodowe wykonane ze stali nierdzewnej są wydatkiem znacznie większym, ale stal jest zdecydowanie bardziej odporna na warunki zewnętrzne.

Tak więc cytując klasyka – Niech stanie się światło!

Leave a comment