Skip to content Skip to footer

Nastoletnia burza w szklance wody

Każdy nastolatek przechodzi gorszy okres, kiedy walczy ze zmianami w swoim życiu. Gwałtownych metamorfoz doświadcza zwłaszcza ciało młodego człowieka, które zaczyna rosnąć w dziwnych kierunkach i w poddawane jest działaniu hormonów. Większość problemów tego okresu życia można jednak łatwo rozwiązać lub złagodzić ich skutki.

Czy to moje ciało?

Drastyczne zmiany, jakie zachodzą zarówno w ciele dziewczyny i chłopaka, mogą spowodować problemy z samoakceptacją. Rozwój drugorzędnych cech płciowych u dziewczyn, powoduje często konieczność zmiany garderoby. Nie pomaga też popkultura, która promuje szczupły, a wręcz nienaturalnie chudy wygląd, a który dla wielu dziewczyn jest wręcz nieosiągalny, ze względu na genetyczne uwarunkowania.

Podobnie z męską częścią młodzieży – zmiana głosu, zmiana w obrębie budowy, powodująca częściowe problemy z kontrolą nad własnym ciałem, jest powodem buntu. Złość ta, często powoduje potem konflikty na linii dom-szkoła i tzw. „problemy wychowawcze”.

Zmiany na twarzy wypisane

Szczególnej uwagi wymagają zmiany hormonalne, które powodują zaburzenie równowagi organizmu. Przejawia się ona często problemami w obrębie twarzy – wypryskami, zmianami skórnymi i przede wszystkim trądzikiem. Część z tych problemów można rozwiązać z pomocą prawidłowej pielęgnacji twarzy – poprzez oczyszczanie i stosowanie produktów regulujących wydzielanie sebum. W sytuacjach ekstremalnych, konieczne jest jednak leczenie trądziku bardziej zaawansowanymi metodami. Nastolatki, które mają największe problemy z cerą, często decydują się na konsultacje lekarską lub zabiegi w salonach kosmetycznych. Kurację należy rozpocząć od zadbania o prawidłową dietę, dobór leków i środków do pielęgnacji twarzy, a następnie o motywację do utrzymania rutyny.

Fachowa pomoc dla nastolatków

Wyleczenie trądziku oraz zatrzymanie się zmian w obrębie ciała, to jednak nie koniec problemów nastolatków. Fachowej pomocy może również wymagać ich rozwój personalny, na który wpływ mogą mieć uczucia, z którymi nie mogą sobie poradzić. Warto zachęcać nastoletnich obywateli do szukania pomocy specjalistów i do zdobycia się na odwagę, by rozmawiali o swoich problemach otwarcie. Jako dorośli, dobrze wiemy jak trudno się jest do tego przekonać…

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Leave a comment