Skip to content Skip to footer

Na czym polega druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny to dosyć prosty proces, który jednak wymaga posiadania odpowiednich narzędzi i czasu potrzebnego do ich prawidłowego wykorzystania. Krótko rzecz ujmując polega to na wydrukowanie docelowego obrazu na papierze transferowym, a następnie przeniesienie go przy pomocy wysokiego ciśnienia na powierzchnię pokrytą lakierem poliestrowym.

Bardziej naukowo

Tytułowy druk polega na wykorzystaniu metody sublimacji – na przejściu w ze stanu stałego w gazowy z pominięciem naturalnego stanu ciekłego. Do skorzystania z tej metody potrzebne jest wysokie ciśnienie i odpowiednio wysoka temperatura. Druk tego rodzaju zaliczany jest do druków termotransferowych. Możliwy jest nadruk na materiale każdego rodzaju.

Druk docelowego obrazu wykonuje się na papierze sublimacyjnym. Wykorzystuje się do tego dobrze współpracujące polimery, które pod wpływem wysokiej temperatury rozluźnią swoją strukturę tworząc liczne mikropory. Po wydrukowanie obrazu na specjalnym papierze umieszcza się go razem z materiałem docelowym w prasie temperaturowej, która podgrzewa materiały do temperatury 160-180 stopni Celsjusza. W takie temperaturze. Temperatura powoduje, ze polimerowe pigmenty zaczynają parować i wędrują na powierzchnię docelową w formie gazowej. Tam wnikają w mikropory powierzchniowe tworząc obraz, na którym nam zależy. Kiedy temperatura obniża się obraz zostaje utrwalony, ponieważ pigmenty zmieniają swój stan z gazowego na stały.

Wnioskując można śmiało powiedzieć, że do prawidłowego druku sublimacyjnego potrzebne są odpowiednio dopracowane trzy parametry:
– wysokość temperatury
– czas podgrzewania
– siła nacisku prasy na materiał docelowy

Zastosowanie

Nadruk sublimacyjny wykorzystuje się dziś do drukowania praktycznie na każdej powierzchni. Nie sprawia to profesjonalistom żadnego problemu ze względu na bogate doświadczenie i fakt, że maszyny sublimacyjne są po prostu do tego przygotowane. Oczywiście do każdego projektu będą potrzebne inne parametry i ustawienia, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Druk sublimacyjny na tkaninach jest wciąż najbardziej popularny.

Jednakże istotne jest, aby dobrze określić swoje potrzeby i skontaktować się z punktem, który poradzi sobie z naszym projektem najlepiej. W tym celu warto posiłkować się opiniami w internecie – im jest ich więcej tym większa pewność, że usługi są kompetentne i rzetelne. Oczywiście ważne jest, czy są pozytywne. Bardzo niepokojący jest jedynie brak opinii, co może oznaczać ich kasowanie lub niezwykle młodą firmę.

Leave a comment