Termin „konfekcjonowanie towaru” wielu ludziom może wydawać się obcy. Osoby niezwiązane z marketingiem czy logistyką zapewne nigdy się z tym terminem nie spotkały. Tymczasem każdego dnia ogromna liczba klientów podziwia w sklepach efekty właśnie tej procedury. Co więcej, być może to właśnie kreatywność marketingowców w aspekcie konfekcjonowania towaru przekonała klientów do zakupu!
Pakowanie to podstawa!
Konfekcjonowanie produktów to inaczej przygotowanie ich do zakupu, odpowiednie opakowanie, aby mogły opuścić halę produkcyjną oraz magazyny i finalnie trafić do miejsc, gdzie zostaną zakupione przez klientów. Pakowanie może wyglądać bardzo różnie w zależności od rodzaju produktu. Wiadomo, że inaczej zostaną zapakowane na przykład owoce, inaczej duża lodówka, a jeszcze inaczej mały kuchenny ręcznik. Czasem pakowanie odbywa się przy pomocy rąk pracowników, którzy niestrudzenie całą swoją dniówkę przeznaczają na odpowiednie pakowanie towarów, z kolei w niektórych fabrykach wszystko dzieje się automatycznie, przy pomocy specjalnych maszyn. Tak czy inaczej, trudno wyobrazić sobie, jak produkty miałyby trafić do sprzedaży bez etapu konfekcjonowania.
Kto będzie pakował?
Przy konfekcjonowaniu nierzadko wykorzystywane są niezwykłe, najnowocześniejsze technologie. Fabryki to ogromne hale, gdzie postęp może zadziwić nawet największych zwolenników nowoczesnych technologii. Specjalne działy w firmach głowią się, dwoją się i troją, próbując ciągle usprawniać procesy, a jednocześnie szukając oszczędności i próbując znaleźć odpowiedź na pytanie: jak pracować z jeszcze większą mocą, jeszcze bardziej efektywnie. Pakowanie towarów jest procesem, bez którego produkt nie może trafić do finalnego odbiorcy, a zatem w żaden sposób nie można wyobrazić sobie pominięcia tego etapu. Można jednak próbować outsourcingu czyli zlecenia tej czynności na zewnątrz.
Zapakować na medal
Konfekcjonowanie produktów to nie lada sztuka. Wymyślenie dla produktu opakowania to zadanie zarówno sztabu marketingowego – w końcu opakowanie to część strategii marketingowej, klient „kupuje oczami”; jak też zadanie osób odpowiedzialnych za technologię. Opakowanie musi wystarczająco zabezpieczać produkt przed uszkodzeniami w czasie transportu. Zatem ustalenie finalnej wersji opakowania będzie zawsze dziełem nie jednej osoby, ale kilku działów, gdzie każdy będzie odpowiadał za pewną część. Konfekcjonowanie towaru to praca dość odpowiedzialna.