Skip to content Skip to footer

Kiedy pomoc adwokata jest konieczna?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi w większości spraw rozpatrywanych przez polskie sądy możemy występować samodzielnie, bez reprezentacji prawniczej. Dotyczy to zarówno powodów i pozwanych oraz oskarżonych.

Sąd Najwyższy – adwokat musi być

Tylko na etapie postępowania przed Sądem Najwyższym wymagane są czynności prawne wykonywane przez adwokata. Dotyczy to przede wszystkim skargi kasacyjnej oraz zażaleń na przewlekłość postępowania sądowego.

Dodatkowo adwokat jest niezbędny w sprawach karnych podczas składania apelacji od wyroku sądu okręgowego lub wniosku o wznowienie postępowania sądowego. Obecności adwokata wymagają także niektóre czynności przed Sądem Administracyjnym.

Adwokat z urzędu lub z wyboru

Zgodnie z prawem każdemu oskarżonemu przysługuje prawo do obrony. Oznacza to w praktyce, że może bronić się sam, może dostać adwokata z urzędu lub zatrudnić własnego obrońcę.

Pierwsze rozwiązanie stosowane jest tylko w sprawach prostych, najczęściej dotyczących niewłaściwych decyzji urzędów. Udowodnienie postępowania lub decyzji niezgodnych z przepisami prawnymi nie jest trudne i wymaga tylko ogólnej znajomości przepisów prawnych.

Zupełnie inaczej jest w przypadku spraw karnych, tutaj państwo gwarantuje obrońcę z urzędu. Trzeba przyznać, że nie cieszą się oni zbyt dużym zaufaniem, więc większość osób wynajmuje adwokatów z kancelarii adwokackiej w Katowicach.

Dobra kancelaria adwokacka w Katowicach – jak ją wybrać?

Absolutnie nie można kierować się lokalizacją. Wiadomo, że wizyty w kancelarii mogą być częste, ale od czasu ważniejsza jest jakość usług. Najlepiej zasięgnąć „języka” wśród znajomych. Kogo polecają, czy są zadowoleni, ile to kosztuje. Potem można poszukać na forach internetowych i sprawdzić opinie klientów. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać „najlepsza kancelaria adwokacka w Katowicach” i otrzymamy kilkadziesiąt wyników. By zawęzić wyniki wyszukiwania warto dodać profil sprawy, która nas interesuje, zaoszczędzi to trochę czasu.

Wyselekcjonowane kancelarie adwokackie w Katowicach należy kolejno odwiedzić. Podczas wizyty trzeba zwrócić uwagę na:

• standard lokalu – powinien być elegancki,

• obsługę przez recepcjonistki,

• komunikatywność i empatię adwokata,

• warunki finansowe usługi.

Te ostanie są bardzo ważne, zwłaszcza w sprawach skomplikowanych, które mogą trwać latami. W takim przypadku najlepiej jest umówić się na kwotę końcową i spłacać ją w określonych ratach.

Każda kancelaria adwokacka w Katowicach poza pomocą prawną oferuje także jednorazowe porady prawne, które często są wystarczające do rozwiązania problemu.

Leave a comment