Skip to content Skip to footer

Jakie wybrać gniazdko elektryczne?

Gniazdka elektryczne stanowią nieodzowny element wyposażenia każdego domu, biura czy instytucji publicznych. Każdy kontakt elektryczny musi bezbłędnie spełniać swoją funkcję, zatem użytkownik musi zawsze wybrać odpowiedni rodzaj oraz optymalnie rozmieścić je w swoim domu.

Obecnie na rynku można znaleźć niezliczoną ilość gniazd wtykowych, które mają różne przeznaczenie oraz posiadają różnorodne parametry.

Co to jest gniazdko elektryczne?

Kontakty są ważną częścią osprzętu elektroinstalacyjnego, które to montuje się zawsze w końcowej fazie wykonywania przyłącza elektrycznego.

Gniazdka wtykowe należy zawsze odpowiednio dobierać do funkcji, jaką mają spełniać. Na rynku elektrycznym są dostępne między innymi:

– gniazdka antenowe,
– gniazdka telefoniczne,
– gniazdka do sieci komputerowej.

Poszczególne kontakty elektryczne mają różnorodne konstrukcje, a ich rodzaje są uzależnione od wielu istotnych czynników wśród których można wymienić:

– napięcie instalacji elektrycznej,
– miejsce, w którym mają być zainstalowane.

Wybierając gniazdko do swojego mieszkania trzeba to robić bardzo uważnie, aby osprzęt oraz cała instalacja elektryczna dobrze spełniały swoje istotne funkcje.

Jakie wybrać gniazdko elektryczne?

Podczas zakupu gniazdka oprócz walorów estetycznych, warto kierować się kwestiami bezpieczeństwa, które to powinny być potwierdzone w stosownych certyfikatach.

Niezwykle ważne jest, aby kontakty elektryczne zamontowane w naszym domu posiadały styk ochronny w postaci bolca lub też w postaci dwóch styków znajdujących się po bokach.

Kupując gniazdko do łazienki warto wybrać taki model kontaktu, który będzie posiadał klapkę chroniącą go przed zalaniem wodą. Takie rozwiązanie znacznie wpłynie na bezpieczeństwo użytkownika gniazdka.

W domach, w których znajdują się małe dzieci, istotne jest wyposażenie gniazdek w specjalne zabezpieczenia, dzięki czemu każdy rodzic może być pewny, że jego dziecko jest w pełni bezpieczne.

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Oferta na rynku elektrycznym jest niezwykle bogata. Wyróżnia się gniazdka:

– pojedyncze,
– podwójne,
– podtynkowe,
– natynkowe,
– z uziemieniem,
– bez uziemienia.

W mieszkaniach zazwyczaj montowane są gniazda elektryczne jednofazowe, natomiast w obiektach wymagających wyższego napięcia zasilania stosowane są gniazda trójfazowe.

Estetyczne gniazdka wtykowe dla każdego domu

Jeśli chodzi o wygląd kontaktów, to w ostatnich latach bardzo popularne są gniazdka oparte na ostrych liniach i kątach, które to dają poczucie prostej formy oraz minimalizmu. Drugą modną opcją są gniazdka o smukłym wykończeniu, które w niedużym stopniu odstają od ściany.

Niezwykle bogata jest również kolorystyka gniazdek. Do wyboru są nie tylko standardowe gniazdka białe lecz także beżowe, ecru, czy różne odcienie szarości.

Coraz więcej posiadaczy nowoczesnych domów decyduje na zakup gniazdek elektrycznych wykonanych z ekskluzywnych materiałów takich jak: szkło, marmur czy korian.

Niezależnie od typu oraz rodzaju zawsze warto wybierać gniazdka od znanego na rynku producenta, gdyż w znacznym stopniu zwiększa to bezpieczeństwo.

Leave a comment