Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto zdecydować się na plastikowe palety?

Właściciele, a także menadżerowie firm transportowych bardzo często zastanawiają się czy plastikowe palety są droższe w dłuższej perspektywie w porównaniu do drewnianych odpowiedników. Jakie są zalety palet plastikowych?

Higiena i czyszczenie

Warto zdawać sobie sprawę, że plastikowe palety są zdecydowanie prostsze w utrzymaniu czystości w porównaniu do palet drewnianych. Nie tylko możliwe jest ich mycie, ale również dezynfekowanie, co pozwala na bardzo skuteczne eliminowanie ewentualnego ryzyka związanego z pojawieniem się pleśni.

W zdecydowanej większości branż, gdzie wykorzystywane są tego rodzaju palety, wystarczy ich umycie, by spełniały określone wymagania. Z kolei drewniane palety koniecznie trzeba poddawać dodatkowym obróbkom chemicznym czy termicznym, co zwiększa ich koszty użytkowania. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że używanie zanieczyszczonych palet może doprowadzić do bardzo kosztownych konsekwencji epidemiologicznych.

Utylizacja a ekologia

Nie można zapominać co dokładnie będzie się działo z paletami, gdy nie będą już nadawały się do wykorzystania. Należy zdawać sobie bowiem sprawę, że plastikowe palety w przeciwieństwie do drewnianych nie staną się niepotrzebnym odpadem. Warto wiedzieć, że możliwe jest przetworzenie produktu, a następnie użycie do nowszych palet czy innych wyrobów z tworzywa sztucznego.

Nie tylko w Polsce, ale również za granicą wykorzystywanie palet z tworzywa sztucznego bardzo często związane jest ze zmianą przyzwyczajeń, a także standardów w logistyce. Na rynku słowackim plastové palety 1200×800 z roku na rok zyskują na popularności, przedsiębiorcy coraz rzadziej decydują się na zakup drewnianych odpowiedników.

Trwałość palet plastikowych

Trzeba zdawać sobie sprawę, że plastikowe palety, a po słowacku plastové palety są zdecydowanie trwalsze w porównaniu do palet drewnianych, które bardzo często nie są w stanie wytrzymać dłużej niż rok. Z kolei ich odpowiedniki z tworzywa sztucznego mogą bez żadnego problemu być stosowane przez 10 lat.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na palety plastikowe?

Nie wszyscy przedsiębiorcy i menadżerowie zdają sobie sprawę, że wykorzystanie drewnianych palet w centrach dystrybucyjnych czy magazynach automatycznych może zakłócać pracę przenośnika. Trzeba bowiem mieć świadomość, że wszystkie przestoje urządzeń czy linii transportowych nie tylko zwiększają koszty, ale również wpływają na wydłużenie się czasu realizacji poszczególnych zleceń.

Leave a comment