Skip to content Skip to footer

Dlaczego rękodzieło przeżywa drugą młodość?

Żyjemy obecnie w świecie, w którym liczy się przede wszystkim produkt masowy, powtarzalny, gdyż jest po prostu najtańszy. Coraz częściej jednak zaczynamy dostrzegać, że ta masowość i sztampowość niekoniecznie jest nam bliska. Zaczynamy poszukiwać rozwiązań indywidualnych, unikatowych i niepowtarzalnych. Stąd rękodzieło obecnie mocno odżywa jako branża.

Co jest najciekawsze w tej branży?

Jest wiele dziedzin, które w branży handmade są bardzo atrakcyjne. Weźmy na przykład choćby ręcznie szyte misie. Niesamowicie fajny gadżet, który ma wszelkie dane ku temu, by stać się hitem sprzedażowym. Taki miś doskonale sprawdzi się jako prezent, jako zabawka, ale też i jako ciekawostka oraz przytulanka. Po prostu wszystkie rzeczy wytworzone ręcznie są niepowtarzalne i jako takie zyskują coraz większe grono odbiorców. A jeśli taka rzecz może być jeszcze tak bardzo osobista, tak do przytulania, to tym bardziej będzie cieszyć się powodzeniem.

Czy istnieją jakieś niebezpieczeństwa dla branży handmade?

Cóż, nic nie jest pewne ani stałe w obecnym świecie. Coś, co jeszcze jakiś czas temu było pewne, dziś okazuje się być już przeszłością. W sumie podobnie sytuacja przedstawia się z branżą rękodzieła. Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku była kwitnącą gałęzią gospodarki, by następnie przegrać z zalewem masowej produkcji przemysłowej. A obecnie zaś obserwujemy jej ponowny rozkwit. I dziś takie elementy tego rynku jak przywołane już ręcznie szyte misie zaczynają przebojem wchodzić na rynek. Po prostu jako społeczeństwo dojrzeliśmy już do faktu, iż nie zawsze masowa i seryjna produkcja jest lepsza. Zatęskniliśmy za oryginalnością, za możliwością wyróżnienia się z tłumu.

A gdzie tkwią rezerwy rozwoju tej branży?

Rezerwy rozwoju tkwią przede wszystkim w świadomości społecznej. Coraz więcej ludzi zaczyna wybijać się z tłumu, z tak zwanej szarzyzny wokół nas. Chcą oni być zauważeni, chcą być inni, chcą się wyróżniać. Już modnym nie jest postępowanie tak jak wszyscy, dziś liczy się jednostka i jej oryginalność. To są bardzo dobre tendencje, zarówno dla tej branży, jak i dla społeczeństwa i jego rozwoju. Zdecydowanie lepiej bowiem, jeśli te przysłowiowe ręcznie szyte misie staną się częstym atrybutem naszych domów i mieszkań, będąc oznaką naszej unikatowości.

Ręcznie szyte misie znaleźć można w Artistroom.pl

Leave a comment