Z pewnością każdy nie raz słyszał o konserwacji dzieł sztuki czy też innych zabytków. Na czym to jednak konkretnie polega? Kto wykonuje prace konserwacyjne i wreszcie, kto może zostać konserwatorem?
Na czym polega konserwacja dzieł sztuki?
Zadaniem konserwatora jest zachowanie dzieła sztuki w jak najlepszym stanie technicznym. Wykonuje on w tym celu szereg różnorodnych zabiegów. Jest to oczywiste, że dzieła sztuki, takie jak na przykład obrazy z czasem niszczeją. Degradacji może ulegać płótno, a blaknięciu farby. Jednakże, konserwacja dotyczy również innych dzieł sztuki, takich jak chociażby rzeźby.
Generalnie, konserwator zajmuje się jedynie tym, aby dany obraz czy inne dzieło sztuki nie niszczało jeszcze bardziej. Do jego obowiązków nie nalezą naprawy dzieł sztuki. Niemniej jednak, istnieje także specyficzny rodzaj konserwacji dzieł sztuki, zwany konserwacją rekonstrukcyjną. W tym przypadku dopuszczalne są niewielkie naprawy lub nawet wymiany elementów dzieła.
Kim jest konserwator?
Najczęściej konserwator jest absolwentem studiów konserwatorskich. Zapewne nie każdy nawet wie, że istnieją takie studia. Zaliczane są one do studiów artystycznych, przez co prowadzone są najczęściej właśnie na uczelniach artystycznych. Jednakże, w przypadku konserwatora to nie talent artystyczny jest najważniejszy, a raczej wyuczone umiejętności i ogromna wiedza.
Po pierwsze, konserwator musi posiadać zdolności techniczne, aby był w stanie wykonywać prace konserwatorskie. Jednakże, konserwacja dzieł sztuki wymaga również wiedzy odnośnie tego, jakie czynności należy podejmować w określonych okolicznościach. Najtrudniejszym etapem konserwacji dzieł sztuki jest bowiem etap początkowy. Wtedy własnie bada się dane dzieło, ocenia się jego stan oraz planuje się dalsze postępowanie. Bez fachowej wiedzy, w tym również wiedzy historycznej, nie sposób wykonać te czynności poprawnie.
Gdzie pracują konserwatorzy?
Przede wszystkim należy podkreślić, że konserwacją dzieł sztuki większość ludzi zajmuje się z pasji. Idąc na studia w tym kierunku mało kto myśli o karierze i dużych zarobkach. Oczywiście, po ukończeniu konserwacji dzieł sztuki na dobrym uniwersytecie można znaleźć niezłą prace, jednak dla większości absolwentów nie to jest najważniejsze.
Oferty pracy dla konserwatorów dotyczą najczęściej pracy w muzeach wystawiających dzieła sztuki. Niemniej jednak, można również zatrudnić się w jednym z instytutów zajmujących się konserwacją zabytków. Dobrze płatna jest także praca w firmach wykonujących konserwację dzieł sztuki na zlecenie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.