Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjny – kompendium wiedzy

Druk sublimacyjny jest coraz częściej spotykaną metodą wykonywania wysokiej jakości nadruków nie tylko na koszulkach, ale również na wielu innych powierzchniach, takich jak np. podkładki pod mysz, kubki czy proporce. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym tak naprawdę jest nadruk sublimacyjny i czemu zawdzięcza tak wielką popularność.

Czym właściwie jest sublimacja?

Sublimacja najprościej rzecz mówiąc, to nic innego jak reakcja fizyczna, w której dochodzi do przemiany fazowej ze stanu stałego w stan gazowy (bez konieczności przechodzenia w stan ciekły). Proces sublimacji zachodzi zawsze w takich warunkach atmosferycznych, w których to dany przedmiot nie może istnieć w formie ciekłej. Proces sublimacji wykorzystywany jest głównie do oczyszczania różnorodnych związków chemicznych, które mają zdecydowanie za wysoką temperaturę wrzenia. Druk sublimacyjny zaliczany jest do kategorii druku transferowego, czyli polega on na nadrukowaniu odpowiedniego wzoru na folię, która z kolei przygrzewana jest do materiału

Jakiej jest zastosowanie druku sublimacyjnego

Druk sublimacyj stosuje się przede wszystkim na różnorodnych przedmiotach wykonanych w całości z tworzywa sztucznego. Istnieje także możliwość naniesienia wysokiej jakości nadruku sublimacyjnego na przedmioty z tworzyw naturalnych. Można wykonać na przykład nadruki na tkaninach bawełnianych, które w dzisiejszych czasach cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Aby wykonać nadruk na tkaninach bawełnianych należy całą powierzchnię pokryć specjalnym płynem poliestrem, dzięki któremu to tusz będzie w stanie szybko wniknąć w materiał. Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z specjalnego papieru transferowego do tuszy sublimacyjnych albo folii subli flex i subli flock. W tym przypadku nadruki powstają identycznie jak termotransfer. Nadruk sublimacyjny stosuje się głównie w przemyśle reklamowym i promocyjnym. Drukarnia sublimacyjna dzięki niemu może wykonać np. kubeczki, breloczki, odzież reklamową, długopisy czy parasole.

Jakie wady ma nadruk sublimacyjny

Druki sublimacyjne z drukarni http://nadrukisublimacyjne.pl/ są bardzo wytrzymałe i stosunkowo tanie w wykonaniu, ale pamiętać należy również o tym, że mają kilka drobnych wad. Pewnym ograniczeniem jest kolorystyka materiału. Nadruki sublimacyjne wykonuje się głównie na tworzywach jasnych (najlepiej białych), ponieważ nie istnieją białe farby sublimacyjne, dlatego też nie można na czarnych materiałach wykonać białych nadruków. W niektórych przypadkach sporym minusem mogą okazać się także ograniczenia sprzętowe do wydruków wielkoformatowych oraz olbrzymie koszty inwestycyjne, czyli zakup specjalnej drukarki i farb.