Skip to content Skip to footer

Co trzeba wiedzieć o musztardzie?

Musztardę można znaleźć w lodówce chyba w niemal każdej kuchni w każdym domu. Jest to świetny dodatek do wielu potraw mięsnych i nie tylko. Warto zatem dowiedzieć się o musztardzie nieco więcej.

Musztarda a zdrowie

Przede wszystkim zacząć należy od tego, że musztardę warto jest jeść. Jest ona bowiem zdrowa i pozytywnie wpływa na nasz organizm. Dostarcza wiele potrzebnych naszemu organizmowi mikroelementów. Wśród nich wymienić można choćby potas, wapno, fosfor, a także magnez. Wszystkie te mikroelementy są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warto także dodać, że w musztardzie znajdziemy także bardzo ważne dla naszego zdrowia kwasy Omega-3. Spożywanie musztardy skutecznie obniża poziom lipidów. Jest zatem polecana przy miażdżycy.

Kupować świadomie

Najważniejszym składnikiem musztardy jest gorczyca. Jednak mogą znajdować się w niej także inne składniki, w tym te mniej zdrowe. Każdy producent musztardy zobowiązany jest do zamieszczenia dokładnego składu na opakowaniu. W związku z tym przed zakupem zawsze należy dokładnie zapoznać się z etykietą. Przede wszystkim unikać należy tych produktach, które zawierają znaczne ilości konserwantów, barwników oraz różnych dodatków E.

Czy musztarda jest dla każdego?

Niestety musztarda nie jest wskazana dla każdego. Musztarda zawiera w sobie dość dużą ilość octu. Nie jest zatem zbyt wskazana dla osób, które mają problemy z wątrobą, zgagę lub wrzody żołądka. Na musztardę powinni uważać także alergicy. Zawarta w niej gorczyca może bowiem uczulać.

Zastosowanie musztardy

Musztarda ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. To nie tylko dodatek do kiełbasy, ale może stanowić także bardzo dobry składnik marynat czy sosów. Dzięki temu można ją wykorzystywać na różne sposoby do podkreślenia smaku wielu potraw. Ważne jest także, że na rynku dostępne są różne rodzaje musztardy. Każdy producent musztardy posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka. Najpopularniejsza jest zdecydowanie musztarda delikatesowa i sarepska. Ta pierwsza jest dość łagodna.

Sarepska z kolei to połączenie brązowych i białych ziaren gorczycy. Konsumenci często sięgają także po musztardę kremską, która jest najsłodszym rodzajem musztardy. Poza nimi na rynku dostępne są również takie rodzaje musztardy jak francuska, dijon, rosyjska, stołowa, angielska oraz bawarska. Tak szeroki wybór oznacza, że każdy z pewnością znajdzie swoją ulubioną musztardę.

Leave a comment