Skip to content Skip to footer

Cechy dobrej księgowości

Wynajmowanie biura rachunkowego to w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki sprawa bardzo powszechna. Warto jednak wiedzieć, czym musi charakteryzować się usługa tego typu.

Profesjonalizm i doświadczenie

Podstawową cechą dobrego biura rachunkowego jest profesjonalna obsługa. Nie ma istotniejszej sprawy niż to, aby usługodawca wykonywał powierzone mu zadania precyzyjnie, dbając o wszystkie szczegóły, rachunki i terminy. To od fachowości, wiedzy i umiejętności pracowników takiego miejsca zależy w dużym stopniu dobre funkcjonowanie biznesu.

Osoby zatrudniane w biurze rachunkowym powinny zatem posiadać odpowiednie kwalifikacje. Dobrze też, jeśli biuro rachunkowe ma już pewne doświadczenie na rynku. Jeżeli firma taka prosperuje z powodzeniem od kilku lat, wzbudza wówczas zdecydowanie większe zaufanie. Przykładem może być choćby Centrum Finansowo-Szkoleniowe Union (http://www.union.katowice.pl), które oferuje nie tylko usługi księgowe, ale także zajmuje się szkoleniami, m.in. w zakresie prowadzenia działalności i jej rozliczania.

Bezpieczeństwo i ochrona

Kolejna sprawa to zagwarantowanie klientowi pełnego bezpieczeństwa podatkowego. Każde biuro powinno posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Warto sprawdzić, jaka jest jego dokładna wartość i zakres. Kwestia ta może mieć w przyszłości spore znaczenie w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów i wystąpienia szkód, które trzeba pokryć.

Biuro rachunkowe, które działa dziś na rynku, musi również zagwarantować ochronę danych osobowych. To bardzo ważne z uwagi na obowiązujące aktualnie ustawy. Wszystkie dokumenty (umowy, rachunki, faktury, formularze, rozliczenia itp.) muszą być właściwie przechowywane. Pracownicy biura powinni liczyć się z możliwością kontroli ze strony Urzędu Skarbowego, zatem prawidłowa archiwizacja i porządki w papierach to podstawa.

Dostępność i kontakt

Każde biuro rachunkowe powinno prowadzić otwartą współpracę z podmiotami, które mu zaufały. Klienci muszą mieć poczucie indywidualnego, poważnego traktowania oraz pełnego wsparcia i szansy uzyskania pomocy w niemal każdej chwili. Brak kontaktu z księgowością może bardzo zniechęcać przedsiębiorcę.

W XXI wieku dobre, renomowane biuro powinno być dostępne dla swoich klientów w różnorodny sposób. Ważna jest funkcjonalna i czytelna strona internetowa (np. http://www.union.katowice.pl), na której łatwo znaleźć potrzebne informacje, a także dostępność mailowa i telefoniczna. Większość prestiżowych biur posiada dziś także oficjalne konta w serwisach społecznościowych, co również ułatwia klientom dotarcie i skontaktowanie się.