Skip to content Skip to footer

Burak – polskie złoto

Buraki znane i lubiane były już w starożytności. Roślina ta uprawiana jest obecnie na wszystkich kontynentach, szczególnie pokochali ją polscy rolnicy. Mimo to wielu z nas boi się buraków w kuchni i rzadko włącza je do swojej diety.

Buraki oznaczają bałagan

Buraki, niestety, mają jedną potężną wadę. Ciężko jest wyobrazić sobie przygotowanie ich nadawania czerwonego odcienia wszystkiemu wokół – brudzą blaty kuchenne, deski do krojenia, a co najgorsze, ręce kucharza. Podczas ich przygotowania warto mieć na sobie fartuch, aby uniknąć rozstawania się w bólach z ulubionymi ubraniami. Mimo tych niedogodności, powinniśmy częściej sięgać po przetwory z buraków, gdyż za ich pomocą możemy dostarczyć sobie mnóstwa cennych wartości odżywczych.

Burak gwarancją dobrego samopoczucia i zdrowia

Przetwory z buraków zawierają min. wapń, potas, magnez, żelazo. Dzięki temu pomagają regulować proces trawienia, a także zapobiegają powstawaniu anemii i działają wspomagająco w procesie leczenia.Buraki zwalczają wolne rodniki, dzięki czemu stanowią doskonałą profilaktykę chorób nowotworowych, tak rozpowszechnionych w nowoczesnych społeczeństwach.Buraki do diety chętnie włączają kobiety w ciąży, ze względu na to, że warzywa te bogate są w kwas foliowy. Kwas ten pomaga w prawidłowym rozwoju płodu, a jak wiadomo, dla przyszłej mamy nie istnieje nic cenniejszego.

Pomysły na spożycie buraków

Większość z nas kojarzy buraki jako nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia, podczas których buraki goszczą pod postacią barszczu niemal na każdym stole. To pyszne i nietrudne w przygotowaniu danie zdecydowanie zasługuje na to, aby być w naszym menu dużo częściej, niż raz w roku.Dla fanów nowości i intrygujących, niestandardowych smaków ciekawą opcją będzie sok z kiszonych buraków. Przygotowuje się go bardzo prosto, lecz trzeba odczekać tydzień, zanim będzie on gotowy do spożycia. Niecierpliwym polecamy kupno tego przetworu w sklepie, znajdziemy go w wielu punktach sprzedających zdrową żywność, a także w popularnych marketach, na działach z chłodniami.Kolejnym nieskomplikowanym, klasycznym pomysłem na spożycie buraków jest surówka z buraków i papryki. Aby ją przyrządzić, wystarczy zetrzeć na tarce ugotowane buraki i połączyć je z pokrojoną w kostkę papryką, a następnie całość jeszcze podgotować. Taka surówka świetnie sprawdzi się jako dodatek do typowo niedzielnego obiadu, czyli schabowego z kartoflami.