Skip to content Skip to footer

Alkomat czyli gadżet, który może się przydać

Alkomat jest gadżetem, który przydaje się każdemu kierowcy. Nie zajmuje wiele miejsca, można schować go w schowku samochodowym, a czasem nawet dopiąć do kluczy. Można wykorzystać go po zakrapianej imprezie, kiedy nie wiadomo, w jakim momencie bezpiecznie wsiąść za kierownicę.

Alkomaty przenośne

Dobry alkomat przenośny można mieć zawsze przy sobie. Tego typu gadżety są dostępne w sklepach z elektroniką, a dokładność pomiaru wynosi 0,01 ‰. Warto wybierać modele z możliwością kalibracji, które mają szeroką skalę pomiaru. Dobry alkomat, który warto kupić powinien mieć skalę sięgającą do 4 ‰. Okazuje się, że alkomat cena nie jest wysoka. Tego typu urządzenia można kupić za maksymalnie kilkaset złotych. Oczywiście warto pamiętać, że alkomat cena jest niższa niż w przypadku alkomatów policyjnych, które wykazują się jeszcze większą czułością. Tak naprawdę jednak aż tak dokładne urządzenia nie są potrzebne do użytku prywatnego. Alkomaty przenośne o niewielkich rozmiarach i możliwości kalibracji z pewnością wystarczą do standardowego użytku.

Alkomaty mobilne

Alternatywą dla osób, które nie posiadają przenośnego alkomatu lub akurat nie mają go przy sobie, jest alkomat amii, czyli rodzaj oprogramowania. Na podstawie dokładnego wywiadu dotyczącego ilości oraz rodzaju wypitego alkoholu, czasu jego spożywania czy płci, wieku, wagi, alkomat amii określa, kiedy można wsiąść za kierownicę samochodu. Oczywiście podawane dane mają charakter szacunkowy, jednak mogą być dobrą formą samokontroli i osoby, które nie są pewne co do swojej trzeźwości, mogą z tej opcji skorzystać. Czasem bowiem lepiej się upewnić i poczekać godzinę lub dwie z wyjazdem, niż narażać siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Jaki alkomat wybrać?

Jeśli poszukujemy dobrego alkomatu, warto wybrać urządzenie elektrochemiczne. Tego typu alkomaty należą do średniej półki, posiadają specjalny sensor, który zapewnia dokładny pomiar. Unikać powinno się natomiast zakupu alkomatów półprzewodnikowych, które należą do najniższej półki, jednak nie zapewniają wysokiej czułości i bywa, że fałszują otrzymany wynik. Ich praca jest niestabilna, dlatego lepiej nieco dopłacić i kupić alkomat elektrochemiczny. W sklepach można znaleźć również alkomaty spektrometryczne, jednak jest to sprzęt specjalistyczny i bardzo drogi, dlatego nie znajduje zastosowania w prywatnym użyciu.

Leave a comment