W niewielu gospodarstwach domowych współcześnie pali się za pomocą koksu. Koks dedykowany jest bardziej dla przemysłu, między innymi dla hut żelaza, odlewni czy dla branży energetycznej. Jakie są największe zalety koksu jako materiału opałowego? Dlaczego koks cena za tone jest tak wysoka? Wynika to między innymi z wysokiej jakości tego surowca.
Koks cena za tone
Koks czy węgiel dla przemysłu? Okazuje się, że w bardzo wielu przypadkach koks jest zdecydowanie lepszym materiałem opałowym. Wytwarzany jest on w takich procesach technologicznych, dzięki którym koks to praktycznie perfekcyjnie czysty węgiel, z którego w specjalnych piecach zostają usunięte między innymi smoła czy różne gazy. Dzięki temu koks jest ekologiczny – podczas jego spalania praktycznie nie wydobywa się dym. Koks odznacza się bardzo dobrą kalorycznością i daje dużo ciepła. Dlatego jest tak szeroko wykorzystywany przez przemysł. Często koksownie Były umiejscowione w pobliżu właśnie tak dużych zakładów jak huty – wynikało to z logiki i logistyki. Zatem koks czy węgiel do zakładu przemysłowego? Zdecydowanie częściej wybierany jest ten pierwszy, pomimo stosunkowo wysokiej ceny, która związana jest z doskonałą jakością tego surowca.
Koks czy węgiel workowany orzech – co do ogrzewania domu
Jeżeli chodzi o ogrzewanie gospodarstw domowych, w tym przypadku koks jest rzadko wybieranym materiałem opałowym. Związane jest to między innymi z jego ceną, która w ostatnich latach mocno wzrosła, ze względu na wzrost zainteresowania ze strony przemysłu. Druga trudność to brak dobrych nowoczesnych pieców do spalania koksu w domach. Koks jest materiałem specyficznym i wymaga szczególnych warunków, paradoksalnie najlepiej ogrzewa się nim stare domy, w których zastosowana jest między innymi wentylacja grawitacyjna, które są słabo ocieplone. Do spalania koksu potrzebny jest stały dopływ powietrza – koks trzeba spalać w wysokich temperaturach, bo inaczej się dusi, a spalanie staje się mało efektywne. To między innymi wpływa na wybór węgla workowanego, który zdecydowanie łatwiej pali się w przeciętnych polskich instalacjach kotłowniczych. Węgiel workowany orzech jest też tańszy niż dobrej jakości koks, dlatego jest zwykle częstszym wyborem podczas gromadzenia opału na zimę.