Skip to content Skip to footer

Jak wybierać studia wyższe?

Każdy kto marzy o dobrej pracy i wygodnym życiu powinien pomyśleć o ukończeniu studiów wyższych i zdobyciu dyplomu renomowanej uczelni. Oczywiście nie jest to łatwy wybór i wielokrotnie zdarza się, że stosunkowo mało przemyślany. Co zatem należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania właściwej drogi.

1. Kierunek

Bardzo ważne jest, aby wybrać kierunek studiowania zgodny z naszymi zainteresowaniami. Tylko wówczas osiągnięcie zamierzonych celów będzie przyjemne i względnie proste. Oto kilka pytań, które warto sobie zadać przed złożeniem dokumentów na wybrane uczelnie w Warszawie.

Warto się zastanowić jaka praca w przyszłości interesuje nas najbardziej. Dobrym pomysłem wydaje się być poznanie różnych ścieżek kariery zawodowej absolwentów uczelni w Warszawie. Należy pomyśleć o swoich zainteresowaniach, cechach charakteru, osobowości, a także o predyspozycjach do wykonywania określonych zawodów.

Niektóre kierunki oferują bardzo solidne wykształcenie w konkretnej dziedzinie, inne są z kolei nieco bardziej elastyczne i pozwalają na lawirowanie pomiędzy pokrewnymi branżami. Z pewnością warto bardzo dokładnie zapoznać się z opisami poszczególnych kierunków. Uczelnie w Warszawie oferują bezpłatne informatory oraz dni otwarte, w czasie których można się zapoznać ze specyfiką danego kursu.

2. Rodzaje studiów

Polski system oświaty przewiduje ukończenie studiów wyższych na kilku różnych poziomach. W zależności od chęci i indywidualnych predyspozycji można wybierać spośród studiów licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich.

Ukończenie studiów wyższych II stopnia umożliwia dostęp do kolejnego etapu nauki, a mianowicie do studiów doktoranckich. Dla osób, które pragną związać swoje życie zawodowe z pracą naukową taki wybór wydaje się oczywisty.

3. Miasto

Bardzo wielu młodych ludzi wybiera uczelnie w Warszawie. Wynika to z wysokich pozycji tych placówek w ogólnopolskich rankingach kształcenia oraz z atmosfery, która panuje w stołecznych kampusach.
Warto jednak wziąć pod uwagę odległość uczelni od rodzinnego miasta, koszty utrzymania, a nawet sprzyjające możliwości znalezienia pracy jeszcze w czasie studiów. To wszystko w bezpośredni sposób przekłada się na jakość studiowania i ogólne samopoczucie młodych ludzi, którzy zaczynają dorosłe życie z dala od domu.

Bez względu na to jaki kierunek zostanie liderem w naszym osobistym rankingu warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.

1. Weź udział w dniach otwartych, które organizują uczelnie w Warszawie lub wirtualnie odwiedź kampus uniwersytecki

2. Upewnij się dwukrotnie czy znasz terminy składania dokumentów

3. Sprawdź wstępne wymagania i dobrze przygotuj się do egzaminów, które umożliwią podjęcie studiów na wymarzonym kierunku

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.uczelnie.pl