Skip to content Skip to footer

Profesjonalne CV – szansą na udaną autoreklamę zawodową

Curriculum Vitae to przede wszystkim sposób, by dobrze zaprezentować się w oczach przyszłego pracodawcy. Dzięki niemu może on spojrzeć na nas łaskawszym okiem i zaprosić nas do finalnego etapu rozmów o pracę.

Jak napisać skuteczne CV, by olśniło przyszłego szefa?

Po pierwsze w polu Umiejętności należy wspomnieć o swoich mocnych stronach. Jednak nie należy zbytnio się rozpisywać i umieszczać tam nieprawdziwych lub podkoloryzowanych informacji o sobie, bo można wyjść na samochwałę, a nie na wykwalifikowanego fachowca. Ze skromnością również nie należy przesadzać. Dlatego, jeżeli obsługa komputera jest naszą mocną stroną- należy wymienić nazwy programów, jakie się zna i umie się nimi biegle operować.

Ponadto można wspomnieć o swoich pasjach i zainteresowaniach, lecz nie należy kłamać, bo może się tak zdarzyć, że przełożony zapyta nas o nie na rozmowie kwalifikacyjnej, bo będą one zbieżne z jego zainteresowaniami. Pisząc nieprawdę, można wyjść na oszusta i krętacza. Równie ważne jest dołączenie do CV zgody na przetwarzanie danych osobowych. Głupio byłoby, żeby z tak błahego powodu nasza aplikacja została odrzucona.

Błędy popełniane w CV

Po pierwsze brak kompletnych danych osobowych. To niby banał, lecz warto o nim mówić. Również zdjęcie na pół strony jako ozdobnik to też nie najlepszy pomysł. Kandydatom w zawodowym życiorysie zdarza się lać wodę i pisać mało istotne rzeczy, po to, tylko by wypełnić czymś CV. Jest to poważny błąd i samobójcza taktyka. Pracodawca najpewniej zniszczy takie CV, a o kandydacie nie będzie nawet pamiętał. Błędy ortograficzne i stylistyczne to także poważne uchybienie. Stąd też lepiej przed jego wysłaniem powinno się je uważnie przejrzeć samemu pod kątem językowych usterek lub dać komuś do sprawdzenia. Osoba, która nigdy wcześniej go nie czytała, szybciej wyłapie ewentualne błędy.

Jak napisać skuteczne CV– dodatkowe rady

Gdy CV będzie już dopieszczone pod każdym względem, dobrze byłoby sprawdzić, czy odpowiada w całości oczekiwaniom pracodawcy. Wysyłanie tego samego CV do wszystkich firm to poważne przewinienie. Lepiej skonfigurować je pod realne oczekiwania niż naiwnie liczyć, że może jakoś to będzie. Jeżeli potrzebne jest CV w języku obcym, to nie warto wysyłać szefowi tego w polskiej wersji. No, chyba że sobie tego wyraźnie zażyczy. Gdy nie daje się rady samemu stworzyć skutecznego CV, można skorzystać z gotowych szablonów. Trzeba tylko pamiętać, by nie przepisywać ich bezmyślnie, a sprytnie modyfikować wedle oczekiwań pracodawcy. Gdy nasz CV będzie żywą kalką internetowych wersji, szef od razu się zorientuje i pośle je do kosza.

Leave a comment