Skip to content Skip to footer

Noże tokarskie – jak je wybrać?

Dobrze wykonana praca składa się z kilku czynników. Po pierwsze to umiejętności oraz doświadczenie pracownika po drugie zaś odpowiednie przygotowanie i planowanie wykonywanych czynności. Nie do przecenienia jest również jakość wykorzystywanych narzędzi. W przypadku obróbki tokarskiej jednymi z najważniejszych narzędzi są noże tokarskie.

Rodzaje noży tokarskich

Przede wszystkim istotne jest, by używane noże odpowiadały potrzebom oraz rodzajowi obrabianego materiału. Innego rodzaju noże będą służyć do stali, stali nierdzewnej czy żeliwa. W zależności od tego, jakie jest przeznaczenie określonego narzędzia w jego nazwie zawiera się należyte oznaczenie.

Noże do obróbki tokarskiej różnie się także ze względu na to, co są wstanie uczynić. Przyjęło się wymieniać trzy rodzaje: noże do obtaczania (obtaczaki), noże do wytaczania (wytaczaki) oraz noże do toczenia kształtowego (noże kształtowe). W zależności od natury pożądanego efektu trzeba sięgnąć po odpowiednie narzędzie.

Jakość jest najważniejsza

Obróbka tokarska to zajęcie, które wymaga używania jakościowych narzędzi. Noże tokarskie są zaś podstawowym elementem, który nadaje kształt obrabianemu materiałowi, więc nie można na nich oszczędzać. Zawsze przy wyborze produktu należy kierować się renomą, którą cieszy się producent. Noże słabej jakości w prosty sposób sprawią, że praca z ich użyciem będzie trudna i mało efektywna.

Z ekonomicznego punktu widzenia opłaca się także zaopatrywać z noże charakteryzujące się najwyższym poziomem wytrzymałości. Narzędzia takowe wymagają rzadszej wymiany oraz nie trzeba ich tak często ostrzyć, co stanowi istotny atut.

Umiejętne korzystanie

Oczywiście, prócz tego, że wyposażymy się w jakościowe oraz dobrze dobrane do materiału noże – nie jest wszystkim, o czym trzeba pamiętać. Obchodzenie się z owym narzędziem wymaga pewnej dozy wprawy, wiec jeśli nie chcemy, by zostało ono uszkodzone podczas pracy lub ostrzenia, to należy się z nim obchodzi umiejętnie.

Warto też zadbać, by o owe narzędzia odpowiednio dbać. Chodzi tu mianowicie o odpowiednie ostrzenie. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w urządzenie zwane kątomierzem do noży tokarskich, który pomoże nam zachować utrzymać owe narzędzia w jak najlepszej kondycji.

Artykuł powstał we współpracy z firmąOBREiUP