Skip to content Skip to footer

Nowoczesne luxomierze i ich funkcjonalności

Wartość natężenia światła to bardzo ważny parametr. Nawet natężenie światła w mieszkaniu czy miejscu pracy człowieka jest bardzo istotne, ponieważ wpływa na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. W mieszkaniach rzadko mierzy się moc oświetlenia, ale w miejscach pracy już częściej. Luksomierzem mierzy się też ilość światła, jaką dają poszczególne źródła światła w pojazdach, maszynach czy urządzeniach. Oczywiście luksomierzem można też zmierzyć natężenie światła naturalnego.

Na rynku jest bardzo duży wybór luksomierzy i każdy, kto chce taki miernik natężenia oświetlenia zakupić, nie będzie miał problemów z doborem odpowiedniego do swoich potrzeb. Można bez kłopotu nabyć urządzenia do zastosowań amatorskich, jak i bardzo zaawansowane luxomierze przeznaczone do wykonywania precyzyjnych pomiarów w firmach czy będących na wyposażeniu rozmaitych służb inspekcyjnych.

Co oferują nowoczesne luksomierze?

Urządzenia, jakie są dostępne w sklepach, mają wiele ważnych funkcji poza podstawową, jaką jest pomiar natężenia światła. Bardziej zaawansowane modele luksomierzy mogą też służyć do pomiaru wilgotności czy temperatury, a więc wartości, które w wielu sytuacjach są równie ważne jak natężenie światła. Nowoczesne luksomierze to urządzenia lekkie o długim czasie działania na jednym ładowaniu baterii. Pomiar wyświetlany jest zazwyczaj w postaci liczbowej i dodatkowo w formie barografu. Większość luxomierzy można połączyć z komputerem, aby móc zapisać dane do dalszej analizy lub innych potrzeb. Dla wygody urządzenia do pomiaru natężenia światła są wyposażone w walizki lub futerały, w których można schować samo urządzenie, sondy i inne części. W przypadku urządzeń takich jak luksomierze cena zależy oczywiście od liczby funkcji, a te bardziej zaawansowane są kosztowniejsze.

Komu przydają się luxomierze?

Urządzenia takie jak miernik natężenia oświetlenia to rodzaj urządzenia, który przydaje się głównie specjalistom. Znajduje się na wyposażeniu osób dokonujących szczegółowych pomiarów natężenia światła np. w zakładach pracy. Mogą to być więc różnego rodzaju służby czy inspekcje. Jednak i w domu luksomierz też bywa używany. Takich urządzeń używają osoby hodujący ryby czy rośliny, gdzie oświetlenie gra ważną rolę. Również w fotografii luksomierz jest przydatny. Jeśli chodzi o przeznaczone do użytku domowego luksomierze cena mniej zaawansowanych modeli jest naprawdę przystępna i zakup nie jest dużym wydatkiem.

Leave a comment