Na rynku nieruchomości można spotkać się coraz częściej z developerami, którzy skupują lub budują nowe lokale mieszkalne. Również osoby prywatne bardzo chętnie zaczynają kupować mieszkania, działki, hale oraz magazyny. Bardzo często można je zaliczyć do nieruchomości inwestycyjnych.
Co to są nieruchomości inwestycyjne?
Zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości inwestycjami takimi nazywane są wszelkie nieruchomości, które utrzymuje właściciel i które mają generować zyski z najmu lub podczas późniejszej ich sprzedaży.
Do nieruchomości inwestycyjnych można zaliczyć lokale użytkowe, działki, biurowce, hale, budynki oraz magazyny. Nieruchomość inwestycyjna nie jest wykorzystywana przez jej właściciela do własnych celów. Zatem posiadając mieszkanie własnościowe i mieszkając w nim, nie można mówić o nieruchomości inwestycyjnej. Sytuacja ta miałaby miejsce w momencie, gdy właściciel mieszkania wynajmowałby je innym osobom.
Rosnący popyt na nieruchomości
Rosnący popyt na nieruchomości sprawił, że wiele firm oraz osoby prywatne lokują swoje wolne środki w aktywa, które będą przynosić im stałe zyski. Na rynku można zaobserwować coraz więcej ofert najmu mieszkania, biura czy działki.
Również swoje piętno odbijają na tym stale rosnące ceny gruntów i nieruchomości. W większych miasta modne stało się wykupowanie starych, zrujnowanych kamienic po okazyjnych cenach. Po wyremontowaniu zyskują one znacząco na swojej wartości i sprzedawane są niekiedy z bardzo dużym zyskiem.
Co nie zalicza się do nieruchomości inwestycyjnych?
Do nieruchomości inwestycyjnych nie będą zaliczane między innymi budynki, które są w trakcie budowy do czasu przyjęcia ich ukończenia i przeznaczenia do najmu. Innymi przedmiotami, którymi nie są nieruchomości inwestycyjne to lokale wynajmowane jednostkom gospodarczym, które świadczą znaczące usługi.
Również grunty i budynki które znajdują się na nich nie są pojmowane jako nieruchomość inwestycyjna, pod warunkiem, że są one przeznaczone do sprzedaży i stanowią podmiot bieżącej działalności. Koszty, które zostały poniesione na rzecz budowy takich nieruchomości rozliczane muszą być zgodnie z zasadami rozliczania umów długoterminowych o usługi budowlane.
Jak widać, w niektórych przypadkach definiowanie nieruchomości inwestycyjnych może być zawiłe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, będzie udać się do prawnika, który oceni i sklasyfikuje nieruchomość, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów właścicielowi budynku czy lokalu.