Skip to content Skip to footer

Jak napisać atrakcyjne cv?

W zasadzie we wszystkich branżach na rynku pracy jest dziś olbrzymia rywalizacja. Trzeba więc bardzo się wysilić, aby dostać wymarzoną pracę. Warunkiem koniecznym jest napisanie profesjonalnego, atrakcyjnego cv.

Kluczowe informacje dla pracodawcy

Pisanie cv najlepiej jest rozpocząć od wypisania tego, czym dotychczas się zajmowaliśmy, gdyż jest to najważniejsze dla pracodawcy. Nasze doświadczenie, to gdzie, i przez jak długo pracowaliśmy decyduje o tym, jak atrakcyjnym kandydatem do pracy jesteśmy.

Warto pamiętać, iż nie poleca się wypisywania wszystkiego, czym zajmowaliśmy się w przeszłości. Ludzie, którzy pracowali w wielu miejscach, i piastowali różne stanowiska, powinny dokonać selekcji tych najważniejszych. Pisanie cv bowiem nie powinno polegać na zamieszczaniu jak największej liczby informacji, lecz raczej na poukładaniu tych najważniejszych w jakimś logicznym porządku.

Zainteresowania

Gdy podejmujemy się pisania cv pamiętajmy również, że trzeba w nich zawrzeć nasze zainteresowania. Pomimo, iż rubrykę z zainteresowaniami zwykle umieszcza się na końcu cv, jest ona dosyć ważna.

Zainteresowania świadczą o tym, jakimi jesteśmy ludźmi. To co nas interesuje obrazuje to jaki mamy charakter i co jest dla nas ważne, a to bezpośrednio wpływa na to, jakimi jesteśmy pracownikami.

Jeśli chodzi o zainteresowania w cv powinno się je nieco modyfikować w zależności od tego do jakiego rodzaju pracy aplikujemy. Jeśli na przykład chcemy dostać zatrudnienie w sekcji sportowej jakiegoś wydawnictwa prasowego, oczywistym jest, że wskazane będzie, jeśli interesujemy się sportem.

Ponadto, uważa się również, że powinno się pisać dosyć szczegółowo o swoich zainteresowaniach. Pisanie cv na zasadzie wypisywania tak ogólnych zainteresowań jak kino, sport, czy muzyka sprawia, iż informacje w cv wyglądają na mało autentyczne. Jeśli więc chcemy napisać o tym, że interesuje nas sport, wypiszmy konkretne dyscypliny które nas ciekawią, jeśli zaś jesteśmy pasjonatami muzyki, napiszmy jakiej.

Odpowiedni format cv

Przed rozpoczęciem pisania cv bardzo ważne jest zaplanowanie tego, jak ma ono wyglądać od strony wizualnej. Nie może być chaotyczne, gdyż byłby to jasny sygnał dla pracodawcy, że my sami również jesteśmy chaotyczni, i nie warto nas zatrudniać.

Wydaje się, że najlepiej jest wybrać jakiś gotowy szablon cv. Wiele takich szablonów można znaleźć w internecie, za niektóre, te bardziej profesjonalne trzeba zapłacić, jednak wiele całkiem porządnych szablonów dostępnych jest całkowicie za darmo.

Dowiedz się jak napisać cv i list motywacyjny.