Każdy żeglarz w miarę czasu podejmuje ważne w życiu decyzje – iść dalej czy może poprzestać na obecnym poziomie wiedzy? Ci jednak, którzy cały czas słyszą zew morza, na pewno postanowią w pewnym momencie zdobyć patent „jachtowy sternik morski”. Jak to zrobić? Co nam w tym pomoże?
Kurs na patent jachtowego sternika morskiego
Otóż istnieje wiele kursów, które pomogą nam stać się dobrym sternikiem. Czy jednak uczestnictwo w nich konieczne jest do zdobycia patentu? Generalnie nie, jeśli spełniamy wymagania i jesteśmy absolutnie pewni swojej wiedzy z zakresu prawa morskiego, nawigacji, locji i wielu innych dziedzin żeglarstwa.
Jakie zaś wymagania czekają kandydatów na patent jachtowego sternika morskiego? Przede wszystkim muszą oni mieć ukończone 18 lat i za sobą 200 godzin doświadczenia na morzu. Do godzin liczony jest także czas na silniku.
Charakterystyka kursu na jachtowego sternika morskiego
Teraz warto kilka słów napisać o samym kursie. Jak on wygląda? Czy jest podział na teorię i praktykę? Tutaj w zasadzie wiele zależy od tego, czego potrzebujemy. Oferta kursów bowiem jest naprawdę szeroka. Przykładowo jeśli musimy wypływać jeszcze kilka godzin, znajdzie się spokojnie kurs, w skład którego będą wchodziły także rejsy po morzu. Co więcej – istnieją także kursy, na które możemy wziąć swoje rodziny!
Generalnie jednak kursy składają się z części teoretycznej i praktycznej. W praktyce ćwiczone są przede wszystkim manewry w porcie, pod żaglami, na silniku. Słowem – wszystko, co wymagane jest na egzaminie oraz co zapewni nam bezpieczeństwo podczas rejsów. Na części teoretycznej prowadzone są zajęcia z zakresu egzaminu : z nawigacji, ratownictwa, locji, przepisów, meteorologii itp.
Kursy zagraniczne na jachtowego sternika morskiego
Część z nas chce jednak żeglować wyłącznie po wodach cieplejszych niż Bałtyk. Inni zaś muszą szybko zrobić kurs a akurat jest zima. Inni z kolei chcieli by połączyć wakacje z kursem na patent. Dla wszystkich takich osób powstały specjalne kursy prowadzone głównie na morzu Śródziemnym.
Jachtowy sternik morski na morzu Śródziemnym – czy nie brzmi to dziwnie? Czy na pewno kurs na takich wodach pomoże nam w zdobyciu umiejętności żeglarskich? To zależy jak na to spojrzeć. Jeśli chcemy podejmować trudne rejsy na Bałtyku, to warto jednak choć jeden rejs odbyć na jego wodach, a patent możemy wykonać gdziekolwiek. Jeżeli jednak preferujemy zwykłe wypady na morze, to kurs w Chorwacji, czy na Majorce jest doskonałym pomysłem na piękne, żeglarskie wakacje, zakończone sukcesem w postaci patentu.
Szkolenia na jachtowego sternika morskiego oferuje Agencja Żeglarska Kubryk