Skip to content Skip to footer

Brahmi – co to za roślina?

Świat roślin obfituje w niezwykłe zioła. Ich wspaniałe właściwości są często niedoceniane i niezauważane. Jedna z takich roślin, która wykazuje prozdrowotne działanie na organizm, a o której wcale nie jest głośno, to brahmi.

Brahmi – właściwości

Brahmi to inaczej bakopa drobnolistna. Można ją spotkać na bagnistych terenach Indii, w niektórych miejscach Ameryki Środkowej, w Chinach i na Tajwanie. Jest rośliną wieloletnią, która posiada grube liście i niewielkie białe kwiaty. Najważniejsze działanie, które przypisuje się tej roślinie, to pozytywny wpływ na układ nerwowy. Brahmi to naturalne lekarstwo wzmacniające pracę mózgu, zwiększające koncentrację i ułatwiające zapamiętywanie. Dlatego powinni zainteresować się nią uczniowie, studenci, ludzie intensywnie pracujący umysłowo, a także osoby starsze. Dodatkowo ziele brahmi wykazuje właściwości antynowotworowe, za co najbardziej ceni ją medycyna ajurwedyjska.

Gdzie dostać brahmi?

Brahmi z pewnością dostępne jest w większości sklepów zielarskich, najczęściej w formie sproszkowanej. Można ją też dostać w postaci suszu, lub tabletek zawierających wyciąg z brahmi i często innych roślin. Osoby, które stosują brahmi opinie i ocenę skuteczności często zamieszczają w internecie. Warto przejrzeć różne fora, aby upewnić się o prozdrowotnych właściwościach tej rośliny.

Bakopa drobnolistna – czy mogą ją przyjmować dzieci?

Dzieci mogą z powodzeniem stosować preparaty na bazie brahmi, lub sproszkowane ziele. Szczególnie sprawdzi się u tych wykazujących hiperaktywność ruchową oraz cierpiących na zaburzenia koncentracji uwagi i zaburzenia pamięci. Brahmi łagodzi stany nerwicowe i lękowe. Przyniesie pomoc zestresowanym dzieciom, ponieważ niweluje napięcie i stres. Dodatkowo likwiduje przemęczenie, pomaga się rozluźnić i odpocząć.

To nie wszystko

Brahmi ma naprawdę dużo różnych zastosowań i właściwości. Działanie poprawiające pamięć i uspokajające skołatane nerwy to nie koniec. Działa też przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie – może zatem z powodzeniem wspomagać leczenie przeziębienia i grypy, kaszlu, a nawet niedokrwistości i cukrzycy. Z pewnością podnosi też odporność i wspiera organizm w walce z wszelkimi drobnoustrojami.

Brahmi to niezwykła roślina, która powinna zagościć w diecie każdego z nas. Wystarczą niewielkie zmiany, aby cieszyć się energią i witalnością. Prawidłowa dieta, ruch, czas na odpoczynek i codzienna porcja brahmi mogą stanowić pierwsze kroki do osiągnięcia zdrowego organizmu.

Leave a comment