Pedalboardy to sprzęt, który można zakupić niemal w każdym sklepie muzycznym. Skrzynie tego typu są niezbędne w przypadku muzyków, a w szczególności – gitarzystów. Co ciekawe, można je zrobić również samodzielnie w domu.
Pedalboardy: co to jest?
Pedalboardy to nic innego, jak skrzynie, w których umieszcza się różne efekty gitarowe, złączki, a także kostki do grania. Ich głównym zadaniem jest ochrona całego sprzętu w trakcie transportu przed potencjalnymi szkodami, awariami i tym podobne.
Jak zrobić własny pedalboard?
Jeśli chodzi o pedalboard sklep muzyczny posiada go w swoim asortymencie. Mowa niemal o każdej tego typu firmie. Niektórzy muzycy jednak decydują się na wykonanie go samodzielnie w domu.
Po pierwsze – materiały
Podealboardy można zrobić w domu. Przede wszystkim jednak należy pomyśleć o wyborze skrzyni, teczki, walizki lub aktówki, które będą wytrzymałe. W przypadku podłogi, tę można wykonać ze wszystkiego, co charakteryzuje się łatwym zamknięciem oraz sztywnością.
Warto jednocześnie mieć na uwadze, aby wymienić zawiasy pierwotne na takie, które umożliwią łatwy dostęp do efektów gitarowych, a także zamykanie oraz otwieranie skrzyni w dogodnym momencie. Nie każdy ma także świadomość, że ich wybór pozwoli na zmieszczenie odpowiedniej ilości efektów.
Sprzęt należy wyścielić podłogą, a następnie wykładziną, która sprawi, że efekty będą się odpowiednio trzymać i nie przesuną w trakcie transportu. Rzeczoną wykładzinę najlepiej przymocować rzepami z taśmą samoprzylepną. Jeśli to jednak nic nie da, warto pomyśleć o jakiejś gąbce lub materacu.
Absolutnie najważniejszą kwestią jest wybór odpowiednich rozmiarów pedalboardów. Kwestia ta jest jednak przede wszystkim uzależniona od indywidualnych preferencji muzyka oraz tego, ile chce zmieścić w niej efektów. Niektórzy są w stanie schować w nich nawet do trzynastu.
Jaka jest kolejność podpięcia?
W przypadku podpięcia, należy mieć na uwadze, że nie ma idealnej kolejności tej czynności. Nieważne, czy pedalboard jest ze sklepu, czy też wykonany samodzielnie. Każdy muzyk za sprawą kolejności połączenia efektów ze sobą, kreuje samodzielnie własne, oryginalne brzmienie. Ogólna zasada jednak mówi, aby najpierw łączyć gitarę, a potem stroik, kompresor, kaczkę, dist, overdrive, fuzz i tak dalej.