Skip to content Skip to footer

Jak rozpoznać kosmetyki wegańskie?

Wybierając kosmetyki, coraz więcej osób kieruje się również kwestią etyki, oczekując, że nie będą one bazować na krzywdzie zwierząt i przyrody. Rozwiązaniem dla wszystkich, którzy lubią ekologiczne rozwiązania, są kosmetyki wegańskie. Kiedy produkt może być określony takim mianem? I dlaczego warto wyposażyć swoją kosmetyczkę w kosmetyki vegan?

Kosmetyki wegańskie – czyli jakie?

Popularność kosmetyków wegańskich stale rośnie i w swojej ofercie ma je już niemal każda drogeria. Wiele osób zastanawia się jednak, co sprawia, że kosmetyk może otrzymać znaczek „vegan”. Producent, który chce wypuścić linię wegańskich kosmetyków, musi zadbać o kilka kwestii. Przede wszystkim opracowując recepturę na szampon, żel czy maść, musi zadbać o to, by w składzie nie znalazły się żadne substancje pochodzenia zwierzęcego.

Zabronione są więc wosk pszczeli, zwierzęce tłuszcze, mleko czy barwniki lub konserwanty pochodzenia zwierzęcego.To jednak nie jedyne kryterium, które określa, czy produkt jest wegański. Zaostrzenia dotyczą również sposobu testowania. Kosmetyku wegańskie nie mogą być testowane z udziałem zwierząt. Wzbronione są zarówno testy pojedynczych składników, jak i całego produktu. Cały proces produkcyjny musi spełniać wymogi cruelty free.

Jakie są największe plusy wegańskich kosmetyków?

Dlaczego wybierając kosmetyki, warto zwrócić uwagę na produkty wegańskie? Pierwszy argument to dobro zwierząt. Żeby nie przyczyniać się do ich krzywdy, nie trzeba rezygnować z balsamu czy przestać używać szminki, wystarczy sięgnąć po wegańską alternatywę. Po drugie, wegańskie kosmetyki to najczęściej produkty ekologiczne. Powstają z wysokiej jakości składników organicznych, pochodzących z certyfikowanych upraw. Kosmetyki bio mają podwójną zaletę: nie szkodzą środowisku, ale też są bardzo łagodne i bezpieczne dla skóry. Są pozbawione szkodliwych konserwantów czy substancji zapachowych sztucznego pochodzenia, dzięki czemu mogą ich używać osoby z cerą wrażliwą oraz alergicy.

Dostępność wegańskich kosmetyków na rynku

Gdzie kupić wegańskie kosmetyki? Te są właściwie wszędzie. Można dostać je w sklepach ekologicznych, ale również w drogeriach oraz sieciówkach. W internecie działa wiele sklepów, które specjalizują się w sprzedaży wegańskich kosmetyków i mogą pochwalić się bogatą ofertą produktów.Na rynku dostępne są zarówno kosmetyki do pielęgnacji, jak i kosmetyki kolorowe. Nie brakuje również środków higienicznych ze znaczkiem „wegańskie”.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetykizameryki.pl

Leave a comment