Skip to content Skip to footer

Czy rynek musztardowy ciągle się rozwija?

Czołowe firmy produkujące dodatki i przyprawy prześcigają się w pomysłach na nowe połączenia. Producenci najlepszych musztard na rynku łączą nieoczywiste smaki i dodają coraz to nowe przyprawy, żeby zaskoczyć konsumenta. Można nawet powiedzieć, że musztarda jest produktem kultowym – w Budziszynie powstało nawet Muzeum Musztardy, a szósty sierpnia został ustanowiony Dniem Musztardy.

Czy rynek musztardowy ciągle się rozwija?

Jako producent najlepszej musztardy narynku na pewno znalibyśmy odpowiedź na to pytanie. Dla kogoś, kto od zawsze kupuje musztardę sarepską odpowiedź ta może jednak nie być tak oczywista. Kupujemy musztardę, od lat jest dodatkiem do naszych potraw i raczej nie zastanawiamy się, czy jest możliwość, żeby zniknęła z półek sklepowych.

Na szczęście rynek przypraw, octów i zimnych sosów nie jest w żaden sposób zagrożony. Ma ugruntowaną pozycję i ciągłe miejsce na rozwój. Z każdym kolejnym rokiem notuje kilkunastoprocentowy wzrost produkcji.

Jak może się rozwijać firma produkująca musztardy?

W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na produkty eko, czy też regionalne producent najlepszej musztardy narynku ma szansę otwierać nowe linie produktowe. Specjalnie wyselekcjonowane składniki z ekologicznych upraw działają na konsumentów jak magnes, podobnie jak wszystko co jest niszowe i tradycyjne Na liście polskich produktów tradycyjnych znalazła się na przykład ostatnio, jako przysmak lubuski, miodowa musztarda z dynią.

Polscy konsumenci nie boją się nowych smaków, nieoczywiste połączenia to również ścieżka, którą powinien rozważyć producent najlepszej musztardy narynku aby zapewnić swojej firmie coraz większy przychód. Może łączenie jej z różą, czy wanilią, jak to czyniono wiele wieków temu, to niezbyt trafna droga, ale warto próbować nowych rzeczy.

Jakiś czas temu powstała na przykład musztarda połączona ze smażoną cebulką. Polecana jako dodatek między innymi do ryb słodkowodnych znalazła uznanie w świecie gastronomi.

W jaki jeszcze sposób można wykorzystać gorczycę?

Producenci musztardy szukający inspiracji na poszerzenie asortymentu powinni zastanowić się nad wykorzystaniem jej w sposób inny niż ten podstawowy. Gorczyca uznawana jest za bardzo zdrową, a dzięki temu wszystkie produkty z niej wykonane przyciągają.

Na rynku są już dostępne chleby z gorczycy, makaron, olej, a nawet likiery. W Muzeum Musztardy w Budziszynie można nawet kupić wykonane z niej ekologiczne mydełka, które są idealne dla alergików. Jednak na pewno wciąż wiele jest do odkrycia.