Złoto uważane jest za drogocenne, dlatego już od bardzo dawna jest bardzo intensywnie poszukiwane. Metal ten wykorzystuje się m.in. w biciu monet, tworzeniu zdobień, biżuterii oraz innych formach sztuki. Złoto można również z nich odzyskiwać. Dlatego warto zanieść stare, niepotrzebne przedmioty na skup złota, gdzie mają szansą zyskać drugą młodość. Złoto przyjmowane jest również przez niektóre skupy srebra.
Właściwości złota
Złoto to miękki, ciężki i błyszczący metal. Jest najbardziej ciągliwym oraz kowalnym ze wszystkich znanych metali. W formie czystej złoto posiada kolor jasnożółty oraz charakteryzuje się wyraźnym połyskiem. Ponadto nie utlenia się w powietrzu oraz wodzie, jest również jednym z najmniej reaktywnych pierwiastków. Złoto stosunkowo rzadko tworzy kryształy o pokroju dwunastościanów rombowych, ośmiościanów lub sześcianów. Wykazuje pokój prętowy, włosowy, blaszkowy i płytkowy. Występowanie złota jest zbite, pierzaste, blaszkowe i włókniste. Złoto tworzy druty, dendryty oraz drobny pył, a także grudki i sporej wielkości samorodki. Srebro i miedź rodzima wykazują ze złotem izostrukturalność. Złoto jest również bardzo dobrym przeciwnikiem elektryczności oraz ciepła.
Stopy złota z innymi metalami
Złoto jest w stanie czystym bardzo miękkie, przez co w celach jubilerskich wykorzystywane są głownie jego stopy z metalami mniej szlachetnymi. Pozwala to na zmianę jego twardości, temperatury topnienia, koloru, ciągliwości oraz wielu innych właściwości. Zazwyczaj stopy posiadają mniej karatów zawierają znaczny procent miedzi. Takie złoto wykorzystywane jest w rosyjskiej biżuterii oraz antyku, a także posiada wyraźny odcień miedzi, co daje efekt różowego złota. Warto oddać stare pamiątki wykonane z takiego stopu do skupu złota http://www.coinart.pl/skup.php lub na skup srebra przyjmujący inne surowce. Stop złota z większą ilością miedzi posiada natomiast kolor przypominający brąz. Używany jest do wyrobu medali i odznak policyjnych.
Białe stopy złota
Złoto białe uzyskiwane jest poprzez stop z niklem lub palladem. Toksyczność niklu sprawia jednak, że produkcja tego typu stopu jest regulowana przepisami prawnymi. W innej formie białe stopy złota wytwarzane są w oparciu również o srebro i inne metale. Stopy oparte na niklu są wyraźnie tańsze od wytwarzanych w oparciu o pallad. Dlatego stare przedmioty zawierające stop złota z innymi metalami warto oddać na skup srebra i pozostałych surowców. Wysokokaratowe białe złoto wyróżnia się większą odpornością na korozję od czystego srebra czy srebra o wysokiej próbie.