Skip to content Skip to footer

Budowlane wyroby ceramiczne

Budując dom najlepiej jest zapoznać się z jak największą liczbą informacji dotyczącej materiałów. Bez względu na to, czy inwestor sam zajmuje się zakupem potrzebnych materiałów budowlanych, czy też zleca to ekipie – należy wiedzieć, co się ma na placu budowy i ile to kosztuje, żeby nie dać się zwyczajnie oszukać.

Cegła

Budowlana kształtka ceramiczna w postaci cegły to pierwszy co do popularności rodzaj budowlanej kształtki ceramicznej, który jest powszechnie używany podczas wznoszenia budynków – kiedyś jednak zdecydowanie częściej niż dziś. Wymiary cegieł pozwalają na budowę ścian nośnych i działowych. Ta kształtka ceramiczna występuje w wielu postaciach. Między innymi:
– pełna, tradycyjna cegła
– dziurawka i kratówka
– cegła elewacyjna
– cegła klinkierowa
– palcówka
– zendorówka
– cegła szamotowa
– cegła poryzowana

Pustaki ceramiczne

Budowlana kształtka ceramiczna w postaci pustaka tworzona jest z gliny i domieszki trocin, która po uformowaniu i wysuszeniu wypalana jest w temperaturze 900 stopni Celsjusza. Podczas procesu wypalania trociny ulegają spaleniu a w ich miejscu tworzą się otwory i mikrootwory. Te przestrzenie własnie w dużej mierze przyczyniają się do podniesienie właściwości izolacyjnych tworzonego pustaka. Struktura składająca się ze szczelin i porów sprawia, że pustaki ceramiczne są stosunkowo lekkie.

Pustak czy cegła?

Kształtka ceramiczna może przybierać wiele postaci, warto jednak przed jej zakupem wiedzieć, do czego ma być użyta. Z cegieł warto budować ściany działowe, ponieważ ten rodzaj budowlanej kształtki ceramicznej ma odpowiednie do tego wymiary. Poza tym ściany działowe wymurowane z cegły będą stabilne i dźwiękochłonne.

Ściany zewnętrzne lepiej jednak stawiać z pustaków ceramicznych ze względu na ich dużą izolacyjność cieplną. Trzeba jednak pamiętać, że izolacyjność zostanie zachowana jedynie w przypadku, kiedy pustaki będą murowane zgodnie z zaleceniami producenta. I innym przypadku ich izolacyjność może być zwyczajnie nieaktualna.

Wybierając materiały budowlane warto udać się do kilku sklepów i obejrzeć oferty internetowe. Ceny mogą się bardzo między sobą różnić, a producent pozostanie ten sam. Dobrym pomysłem jest udanie się do hurtowni budowlanej położonej najbliżej placu budowy.

Leave a comment