Skip to content Skip to footer

5 sposobów na przechowywanie warzyw i owoców.

Warzywa i owoce mają to do siebie, że najlepiej smakując kiedy jest na nie sezon. Warto zadbać o to, aby mieć do nich dostęp przez cały rok, bez konieczności kupowania zimą tych nasyconych chemią i nawozem. Można je przechowywać w różny sposób, od konfitur aż po susz warzny. Oto 5 najlepszych sposobów.

1. Mrożenie – jest to najłatwiejszy sposób. Wystarczy warzywa, bądź owoce umyć, podzielić na porcje i włożyć do zamrażalnika. Niestety nie wszystko można przechowywać w ten sposób. Dobre do mrożenia są: truskawki, porzeczki, agrest, maliny, marchew, groszek, fasolka szparagowa.

2. Dżemy, konfitury, powidła – ich przygotowanie wymaga czasu, zwłaszcza powideł ze śliwek, które smaży się nawet kilka dni. Jest idealny sposób na przechowywanie owoców sezonowych, zwłaszcza kiedy często kupujemy dżemy w sklepie. Na tego typu przetwory najczęściej wybiera się śliwki, wiśnie, truskawki lub czarną porzeczkę.

3. Kompoty i soki – kompoty owocowe można przechowywać w słoikach większych i mniejszych, w zależności od tego na ile osób jednocześnie są otwierane. Soki z owoców przygotowuje się bezpośrednio do picia lub zagęszczane cukrem np. do herbaty. Soki warzywne mogą dość szybko zmienić kolor, dlatego poleca się je przechowywać stosunkowo krótko i zawsze zagotować przed pasteryzacją. Na kompoty dobre są niemal wszystkie owoce. Do soków zagęszczanych często wybierane są maliny oraz czarny bez i aronia. Natomiast najpopularniejsze soki warzywne to przede wszystkim pomidorowy, marchewkowy lub buraczany.

4. Przetwory w zalewie octowej – z zalewą octową zwykle kojarzą się ogórki. Jest jednak cała masa innych warzyw, które można w ten sposób przechowywać. Ocet nadaje nie tylko właściwości smakowych, ale też stosunkowo długi okres przechowywania. Prócz grzybów i ogórków często w zalewę octową wkłada się czosnek, cebulę, paprykę oraz drobne patisony lub pokrojoną w plastry, młodą cukinię.

5. Susz warzny i owocowy – tak jak suszone owoce oraz grzyby znane są i stosowane w niemal każdym domu, tak susz warzywny często jest niedoceniany. Suszone owoce i warzywa można przechowywać nawet kilka lat, oczywiście zapewniając im odpowiednie warunki, czyli nie za ciepłe, ciemne i suche miejsce oraz szczelny pojemnik. Susz warzywny jest idealnym zamiennikiem Vegety, można go dodawać do zup oraz sosów.

Leave a comment