Kilkadziesiąt lat temu na ulicach polskich miast pojawiały się saturatory, a za nimi ogromne kolejki spragnionych klientów, którzy długo wyczekiwali na otrzymanie szklanki wody sodowej. Przepisy sanitarne w tej chwili zabraniają na ustawianie saturatorów, zaś w trakcie gorących, upalnych dni częściej decydujemy się na wypicie butelki coca-coli. W chwili obecnej w wielu krajach Europy spotyka się urządzenia, których funkcja jest zbliżona do saturatorów. Chodzi tutaj o granitory – są to urządzenia bardzo popularne w szczególności w Chorwacji oraz na Węgrzech. W naszym kraju najczęściej są elementem wyposażenia lodziarni, pubów oraz dyskotek, które zajmują się serwowaniem mocno schłodzonych drinków oraz wyśmienitych mrożonych kaw.
Działanie granitora – dokładna charakterystyka
Granitor to urządzenie schładzające bardzo proste w obsłudze. Pierwszy raz wykorzystano je na Sycylii – wówczas przyrządzano napoje posiadające konsystencję śniegu. Były zimne, wyjątkowo orzeźwiające oraz bardzo smaczne. W ten sposób powstała granita – mrożony napój powstający z wody oraz syropów owocowych. Bardzo szybko okazało się również, że granitory mogą być również wykorzystywane jako maszyna do sorbetów, ponieważ dzięki nim można tworzyć sorbety, mrożone herbaty i kawy, mrożone jogurty z mleka oraz alkoholowe drinki.
Jak wygląda granitor?
Granitor, czyli innowacyjna maszyna do sorbetów swoim wyglądem może przypominać bardzo duży ekspres do kawy. Złożony jest z jednego, dwóch bądź trzech zbiorników. Do nich wlewa się napoje bazowe. Najczęściej zbiorniki posiadają pojemność od 10 do 12 litrów. Pod zbiornikiem jest zlokalizowana część chłodząca granitora i dozownik z tacką – na tacce stawiany jest plastikowy kubek. Granitory zasilane są prądem 230V/1/50Hz, a chłodzone powietrzem. Fabrycznie nowe urządzenie tego typu można kupić za 7-10 tysięcy złotych w zależności od producenta. Producenci granitorów mają w swojej ofercie specjalne koncentraty do granitora. Dzięki nim można błyskawicznie przygotowywać wszystkie napoje, ponieważ koncentrat mieszany jest z wodą, a następnie wlewany jest do maszyny. Koncentraty posiadają bardzo zróżnicowane smaki oraz niezwykle intensywnie zabarwiają napój bazowy.