Zioła dosyć często głównie ze względu na swoją długą tradycję miewają kilka nazw. I nie inaczej jest kocim pazurem nazywanym również vilcacorą oraz czepotą puszystą. Zioło koci pazur pochodzi z Peru, a jego działanie znane jest od około 2000 tysięcy lat.
Vilcacora właściwości.
Działanie tej rośliny jest bardzo dobrze znane w kraju, z którego pochodzi. Poznajemy je również w Polsce. O właściwościach leczniczych ziół bardzo często krążą legendy. Kiedyś praktykowane i sprawdzane, a dziś bardzo często badane. Skład wiele potrafi powiedzieć o właściwościach danej rośliny. Zioło koci pazur posiada bogaty skład chemiczny jednak za jego lecznicze właściwości odpowiadają głównie alkaloidy oksyindolowe. Vilcacora działanie silniejsze bądź słabsze wykazuje właśnie w zależności od tego ile tego składnika jest w roślinie. Jego ilość może różnić się w zależności od tego, na jakim terenie ona rosła. Najbardziej wartościowe zioła koci pazur są te pochodzące z rodzimych terenów, czyli Peru.Vilcacora właściwości posiada przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Jest ona kolejną rośliną wspomagającą układ odpornościowy. Wyciąg z kociego pazura został naukowo sprawdzony pod kątem jego zdolności leczniczych. Te badania potwierdziły jego skuteczność podczas leczenia zapalenia stawów i kości. Aby potwierdzić skuteczność w leczeniu innych chorób należałoby zrobić dodatkowe badania.
Przeciwwskazania do spożywania kociego pazura.
W odróżnieniu od innych ziół koci pazur posiada sporą ilość przeciwwskazań. Najlepiej korzystać z jego właściwości z umiarem i tymczasowo, gdy zaistnieje taka potrzeba. Vilcacora działanie jest na tyle silne, że nie może być spożywana przez kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią. Przeciwwskazania do zastosowania vilcacory dotyczą również osób borykających się z chorobami autoimmunologicznymi takimi jak stwardnienie rozsiane czy toczeń, a także osób z problemami krzepnięcia krwi. W przypadku białaczki również nie należy pić naparów z kociego pazura. Ponadto opisywane zioło obniża ciśnienie. Z tego względu osoby borykające się z jego zaburzeniami również powinny wstrzymać się od picia lub przyjmowania vilcacory w formie suplementu, który w tym przypadku powinien być szczególnie skonsultowany z lekarzem. Zwłaszcza wtedy, gdy osoba jest chora i przyjmuje inne lekarstwa.