Jak przygotować łazienkę do tego, żeby była wydajna bez względu na porę roku? Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by łatwo było nagrzać zarówno ją, jak i wodę podłączoną do kranów i prysznica. A to oznacza inwestycję w grzejniki łazienkowe i kotły gazowe. Zastanówmy się jak to powinno wyglądać w praktyce.
Woda. Jej obecność w łazience jest w zasadzie podstawą do tego, by pomieszczenie to w ogóle pełniło swoją rolę. Ale co to za przyjemność mieć do dyspozycji wyłącznie wodę zimną? Odpowiedź jest jasna – żadna. Dlatego też należy zadbać o instalację ją podgrzewającą. W tym celu warto zamontować wydajne kotły na gaz, bojlery lub przepływowe ogrzewacze wody.
Rzecz jasna każde z tych rozwiązań powinno charakteryzować się odpowiednią wydajnością. I tak kotły gazowe powinny być w stanie w należycie krótkim czasie ocieplić większą ilość wody. Ważne jest też to, aby podłączony do kotła zbiornik jak najdłużej utrzymywał temperaturę bez strat cieplnych.
Jeżeli natomiast idzie o ogrzewacze przepływowe… w ich przypadku koniecznie trzeba uwzględnić to, jak będzie odległość pomiędzy grzejnikiem a kranem (co innego dwa metry dalej, a co innego przeciwległa ściana dużej łazienki). Warto też sprawdzić ile przy tym energii jest zużywanej, aby mieć pewność, ze rozwiązanie to będzie oszczędne dla naszego portfela.
Warto też oczywiście pamiętać o grzejnikach do łazienki. Woda to jedno, ale przecież po kąpieli czy prysznicu lepiej nie marznąć i nie przeziębiać się. Przy czym warto zauważyć: w przypadku grzejników liczy się nie tylko ich wydajność, jak to miało miejsce w przypadku kotłów, ale również ich umiejscowienie – tak, aby ciepło rozchodziło się równomiernie po całej łazience.