Skip to content Skip to footer

Buraki w zalewie

Buraki to warzywa idealne na przetwory z buraków. Ich smak i możliwość wyczarowania różnych, pysznych przetworów doceniło wielu smakoszy. Regularne spożywanie buraków oraz wszelkiego rodzaju przetworów na bazie buraków doskonale wpływa na zdrowie. Warto więc chociażby z tego powodu zaopatrzyć się w przetwory z buraków.

Buraki dobre na wszystko

Wiele badań wskazuje, że buraki to warzywa, które mają wielokierunkowe prozdrowotne działanie. Tu też wskazuje się na ich antynowotworowe właściwości, bo jak się okazuje w warzywach tych znajdziemy niezwykle cenną betaninę. Betanina to silny przeciwutleniacz, który wykazuje prozdrowotne działanie, poprzez usuwanie z organizmu szkodliwych wolnych rodników. Wiele też danych wskazuje, że osoby które przechodzą chemioterapię, doskonale znoszą jej negatywne skutki kiedy dziennie wypijają około 2 szklanek soku z buraków. Zapewne wciąż jeszcze nie znamy wielu dobroczynnych właściwości jakie idą w parze ze spożywaniem buraków i przetworów z buraków.

Tradycyjne przetwory z buraków

Popularność buraków rośnie z orku na rok, w związku z czym wśród przepisów znajduje się coraz więcej oryginalnych potraw, które z powodzeniem mogą być przygotowywane. Jednym z tradycyjnych przepisów są buraczki w zalewie. Przepis ten znany jest w większości domów, ponieważ to najszybszy sposób na uzupełnienie obiadu. To też szybki do zrobienia przepis, więc sam ten fakt cieszy jeszcze bardziej.

Buraczki w zalewie
Składniki:

-5 kg buraków (ugotowanych),
– 2 szkl cukru ,
– 1 łyżka soli ,
– 1,5 szklanki octu ,
– 5 ziarenek ziela angielskiego ,
– 2 laurowe liście ,
– 1 ząbek czosnku.

Buraczki należy umyć, obrać ze skóry i ugotować. Tak ugotowane należy zetrzeć na tarku (według uznania albo na dużych albo na małych oczkach). Pozostałe warzywa czyli cebulę i czosnek należy pokroić w drobną kostkę. Tak przygotowane warzywa należy wrzucić do garnka wlać do nich wodę, ocet i resztę składników (przyprawy). Zalewę zagotować, a od momentu zagotowania gotować zalewę przez kolejne 5 minut. W kolejnym kroku starte buraczki należy zalać zalewę, całość dobrze wymieszać. Jeżeli smak będzie np. za ostry, wówczas do sałatki można dodać np. trochę cukru. Tak przygotowaną sałatkę nakładać do słoików, szczelnie zamknąć. Słoiki należy też pasteryzowany. Tu wystarczy je gotować (około 15 minut od zagotowania ).

Sałatka świetnie sprawdza się jako dodatek do obiadu, choć z powodzeniem można ją także serwować jako dodatek do wędlin czy kanapek. W takiej formie, sałatka może być przechowywana przez kilka miesięcy (w chłodnym i ciemnym miejscu).

Leave a comment